PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dr. Rasas viedoklis pirms 2015.gada budžeta pieņemšanas

I. Rasa
Dr. Rasas viedoklis pirms 2015.gada budžeta pieņemšanas
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Dr. Ingvars Rasa pirms 2015.gada budžeta pieņemšanas jautā: "Vai veselības ministra pagātne kļūst par slogu Latvijas pacientiem?".

Līdzpilsoņi!

Runa šoreiz nav par vienkārši priekšvēlēšanu solījumiem, kurus maz kurš no politiķiem Latvijā ņem vērā. Runa ir par iepriekšējo un tagadējo Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu. No pāri par deviņdesmit miljoniem (atceraties šo skaitli - skatiet zemāk minēto) eiro sākotnēji pieprasītā pielikuma veselības aprūpes vajadzībām 2015. gadā, svinīgajos Ministru prezidentes apsolījumos gados vecākiem cilvēkiem un pacientiem Latvijā, nevalstiskajām pacientu organizācijām, arodbiedrībām, gan tiekoties klātienē, gan arī uzrunājot visu mūsu sabiedrību ar mediju starpniecību, L. Straujumas kundze gandrīz vai apzvērēja, ka 40 miljoni eiro 2015. gada budžetā papildus būs noteikti, un no tiem 6 miljoni eiro tiks jau tik plānajam,  salīdzinot ar Eiropas Savienības dalībvalstīm, kompensējamo zāļu budžetam. Šonedēļ 2015. gada budžeta projekts tiks pieņemts valdībā un sagatavots, lai ar to dotos no Ministru nama uz Saeimas namu. Ja atbilst patiesībai izskanējusī informācja par to, ka veselības aprūpei nākamgad papildus tiks piešķirti tik vien kā 30 miljoni eiro, no kuriem tikai (!) 2 miljoni eiro pielikuma paredzēti kompensējamām zālēm, tad jājautā: - "Ministru prezidentes kundze! Šī ir Jūsu aizmāršība? Traģiska kļūda Jūsu vai Jūsu palīgu un biroja darbinieku pierakstos? Varbūt Jūs pielietojāt kādas tur īpašas slepenas vienošanās vai "čuriku" taktiku? Vai var būt Jums tas bija kārtējais "Kā var nesolīt?!" Runa jau vairs nav pat par cipariem, runa ir par Latvijas Ministru prezidenta sirdsapziņu - vai ar to viss ir kārtībā? Un tāpēc - lūdzam Jūs, Ministru prezidente L. Straujumas kundze, pasakiet sabiedrībai godīgi: "Nav manos spēkos sakārtot lietas valstī tā, lai visi iedzīvotāji būtu droši par veselības aprūpi, zāļu pieejamību, kompensējamo zāļu budžetu."

Premjerei varbūt jāpārrunā tas, ka Belēviča kunga pagātne traucē viņam pieņemt lēmumus pacientu interesēs. Ņemot vērā šī brīža dramatisko attīstību, var izteikt virkni minējumu, ka jaunā Veselības ministra Belēviča kunga pagātne, kas bija cieši saistīta ar farmācijas biznesu, ietekmē atvēlēto finansējumu kompensējamajām zālēm. Viņš var būt baidās no nez kādiem pārmetumiem par to, ka piešķirtu naudu medikamentiem tajā apjomā, kurā to bija paredzējusi tā pati Veselības ministrija jau mēnesi agrāk...

Vai varbūt vēl septembrī Veselības ministrija bija sarēķinājusi pilnīgas blēņas, kuras jaunais ministrs ātri atklāja un novērsa? Var būt nevajag samazināt vienu no lielākajiem Eiropā pacientu līdzmaksājumu?

Vai tāpēc Belēviča kungs nobijās no pacientu organizācijām un tos vienīgos neaicināja uz tikšanos, lai gan pirms tam publiski paziņoja, ka tiksies ar visām ar veselības nozari iesaistītajām pusēm? Savā 22 gadu ilgajā darbībā pacientu organizācijā esmu ticies ar gandrīz visiem Veselības ministriem pēc to ievēlēšanas 1-2 nedēļu laikā?   

Es pārstāvu tikai vienu organizāciju no tām gandrīz 40 sabiedriskajām un nevalstiskajām  pacientu organizācijām Latvijā, kuras savu prasību par lielākuun reizē ar to optimālāku veselības budžetu iesniedza valdībā gan vasarā, gan nesen rudenī.

Vai patiešām cilvēks un arī pacients mūsu valstī ir pēdējā vietā?

Jūs taču saprotat - saslimt var jebkurš no mums - arī ministrs!