PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pēc Igaunijas parauga?

D. Ričika
Pēc Igaunijas parauga?
Freepik
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens izteicies, ka Nodokļu izmaiņu darba grupa augustā gaida veselības ministres Līgas Meņģelsones piedāvājumu veselības apdrošināšanas modelim. Izskanējis, ka tas varētu būt līdzīgs Igaunijas veselības apdrošināšanai, mainot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) struktūru. No VSAOI joprojām tiktu veikti maksājumi pensijām un bezdarbnieku pabalstiem, atlikušo novirzot veselības aprūpes budžetā.

 

  • Ar ko tad īpaša Igaunijas veselības apdrošināšana? Igauņu sistēma ir mazāk atkarīga no politiskajiem lēmumiem, bet pašu iedzīvotāju maksājumi (out of pocket) par veselību — mazāki nekā Latvijā. Ja vidēji Eiropas Savienībā tie ir 15 %, tad Igaunijā 23 %, Latvijā 37 % — rāda European Observatory on Health System and Policies 2022. gada pārskats. 
  • Kopš deviņdesmito gadu sākuma Igaunijas veselības aprūpes sistēma tiek finansēta, iezīmējot sociālā nodokļa daļu, ko maksā darba devēji. Igaunijā sociālais nodoklis ir 33 % un 13 % no tā nonāk veselības apdrošināšanas fondā. Latvijā VSAOI ir 34,09 % (darba devējs samaksā 23,59 %, darba ņēmējs 10,5 %), un veselībai no tā tiek 1 %, pārējais — pensijām, bezdarbnieku, maternitātes, slimību pabalstiem, invaliditātes pensijām, darba negadījumiem.
  • Igaunijā 95 % iedzīvotāju piedalās veselības apdrošināšanas sistēmā. Neatliekamo medicīnisko palīdzību valsts sedz arī neapdrošinātām personām, un gadā tā veido piecus sešus miljonus eiro — intervijā LSM norādījusi Igaunijas Sociālo lietu ministrijas Veselības sistēmas attīstības departamenta vadītāja Kersti Esnar.
  • Igaunijas veselības apdrošināšanas sistēmas stiprā puse — ja strādā, tad nevari izvairīties no nodokļu maksāšanas un tādā veidā ieskaiti naudu valsts veselības aprūpes maciņā. Šajā ziņā neesam vienādās pozīcijās, un tas ir plašāks jautājums: vai mēs Latvijā visi kopīgi varam neakceptēt aplokšņu algas? 
  • Otrs plašāks jautājums: ja VSAOI pašreizējo struktūru mainām par labu veselībai, tad kam atņemsim? Invaliditātes pensijām, maternitātes pabalstiem? Saskaitāmos pārliekot citās rūtiņās, naudas apjoms nepalielinās. Bet, ja neatņemsim, tad uz kā rēķina pieaudzēsim? Šie ir jautājumi, uz ko gaidām atbildes.