PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Augusts 2023

Nr. 8 (269)

Daira Brenča, pediatre, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Capital Clinic Riga, Medicīnas centrs Liepa

Kāpēc būtu jāizlasa Doctus augusta numurs? Šis ir mūsu žurnāls, kurā atrodami daudzpusīgi un saturīgi apkopojumi par dažādām tēmām! Lasot kolēģu rakstus, izgaismojas vienota, ļoti būtiska caurviju doma — profilakse! Par to runā gandrīz visi autori.

Dr. Dace Vorslava un Dr. Demija Pleša akcentē jaunumus HOPS pacientu atpazīšanā, ārstēšanā un profilaksē, kas ir svarīgs ģimenes ārsta ikdienas izaicinājums. Dr. Dace Sondore strukturēti un saprotami sniedz informāciju, kā rīkoties, ja mūsu aprūpē nonāk pacients ar tahikardiju.

Runājot par bērnu, pediatra uzdevums ir palīdzēt mazajam izaugt lielam un veselam, tātad atkal — profilakse! Un te būtisks arī sabalansēts un pareizs uzturs. Mūsdienu dzīvesveids ievieš korekcijas gan produktu izvēlē, gan režīmā, tāpēc veidot pareizus uztura paradumus no pašiem pirmajiem dzīves mēnešiem ir ļoti svarīgs uzdevums, ja domājam par daudzu slimību profilaksi. Un, protams, arī stāsts par diētām — gan ārstnieciskām, gan citām.  

Un vēl — komandā ir spēks! Par to var pārliecināties, lasot Doctus interviju ar asociēto profesori Eviju Miglāni. Un ar nepacietību gaidīsim profesores dzejoļu izlasi!  

Imants Ziedonis rakstījis, ka tautai vajag savu spēku redzēt. Mēs to patiesi redzējām šovasar, kopā svinot svētkus dziesmai un dejai. Nepazaudēsim šo izjūtu! Atradīsim laiku sev un savējiem, arī žurnālam. Lai jauks mums visiem augusts!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Izdegšanas sindroms. Plaši izplatīts medicīnas speciālistiem

Ilgstošs emocionāls un fizisks nogurums, motivācijas trūkums, kognitīvie traucējumi, emocionāla labilitāte un svārstīgs garastāvoklis — tā ir daļa no simptomiem cilvēkam ar izdegšanu. Pētot literatūru par izdegšanas sindromu, jūtams pārsvars pētījumu ir par veselības aprūpē strādājošajiem. Turklāt ziņots, ka veselības aprūpes speciālisti nereti baidās meklēt palīdzību un turpina izdegt. Tāpēc jāpievērš uzmanība savai un līdzcilvēku psihoemocionālajai veselībai, lai procesu apturētu laikus un sāktu ceļu pretī mentālai labbūtībai.

S. Paudere–Logina

HOPS atpazīšana, ārstēšana un profilakse teorijā un realitātē

Šogad publiskotas jaunās HOPS ārstēšanas vadlīnijas GOLD 2023, kur, salīdzinot ar iepriekšējām, ir jauna HOPS definīcija, bet ABCD principu nomainījis ABE princips, lai atpazītu paasinājumu klīnisko nozīmību neatkarīgi no simptomu līmeņa. Rakstā piedāvāts ieskats HOPS pacientu pārvaldības līkločos un ģimenes ārsta ikdienas izaicinājumos.

D. Vorslava, D. Pleša

Bērna uztura pamatprincipi un aktualitātes. Medicīniskās indikācijas

Doctus jūnija numurā bija publicētas rekomendācijas par papildēdiena ieviešanu zīdaiņa vecumā, par biežākajiem pārkāpumiem bērna uzturā un potenciālajiem risinājumiem. Guvām pārliecību tam, ka uzturs un uztura paradumi ir liela daļa no ikdienas un veselības, kas bērnu var ietekmēt visas dzīves garumā. Šajā numurā turpinām tēmu par kardiovaskulārās veselības un uztura mijiedarbību, par biežākajām medicīniskajām indikācijām, kad uzturs jāpielāgo.

D. Brenča, O. Solomaha, D. Vaidere

Tahikardija — pamanīt un rīkoties

Kad mūsu aprūpē nonāk pacients ar sūdzībām, kas saistītas ar paātrinātu sirdsdarbību, vai arī paši esam konstatējuši pacientam paātrinātu sirdsdarbību, ir jānosaka tahikardijas iespējamais cēlonis un jāvienojas par piemērotāko terapiju.

D. Sondore, K. Apsīte

Kolagēnu saturoši uztura bagātinātāji. Literatūras izvērtējums

Sabiedrības interese saglabāt labu, jauneklīgu ādas stāvokli un labsajūtu kopumā [1; 31; 32] rada lielu pieprasījumu pēc uztura bagātinātājiem (UB), kas satur kolagēnu un kolagēna peptīdus (KP). [50; 59] Kvalifikācijas darba ietvaros pētīta Latvijā reģistrēto kolagēnu saturošo UB efektivitātes zinātniskā pamatotība matu, nagu, ādas, locītavu un kaulu veselības uzlabošanā. Šajā publikācijā akcentēta UB palīgvielu nozīme, drošums un devu dažādība atšķirīgiem kolagēna ieguves avotiem.

B. Īle–Jokste, R. Teterovska

Dr. LĪNA LAZDIŅA: Tiekties pēc izcilības. Pieredze protonu terapijā

Dr. LĪNA LAZDIŅA ir ceturtā gada rezidente terapeitiskajā radioloģijā un, pateicoties Zariņu studiju ceļojuma stipendijai, divus mēnešus pavadīja Lēvenas universitātes slimnīcā (UZ Leuven) protonu terapijas centrā “Particle” Beļģijā. Viņa apguva protonu terapiju, ko Baltijā pašlaik nepraktizē, taču Līnu Lazdiņu vienmēr interesējis zināt, kas ir aiz horizonta, — būt lietas kursā par jaunāko nozarē. Turklāt pieredzes apmaiņas pievienotā vērtība ir arī lietderīgie knifiņi (know-how), piemēram, saziņā ar kolēģiem un pacientiem.

D. Ričika

Asoc. prof. EVIJA MIGLĀNE, neiroloģe: Ar labu komandu var kalnus gāzt

Neatlaidīga, racionāla analizētāja, kura prot iedvesmot kolēģus. Lepojas ar savu lielisko komandu. Empātiska — uzskata, ka ļoti svarīgi ir sarunāties ar kolēģiem un uzklausīt citam citu. Asociētā profesore, PSKUS Neiroloģijas klīnikas vadītāja EVIJA MIGLĀNE specializējusies insulta, cerebrovaskulāro slimību profilaksē un ārstēšanā. Stradiņu Insulta vienība vairākkārt saņēmusi augstāko novērtējumu Eiropā — Dimanta statusu — par izcilību insulta aprūpē.

M. Lapsa

Pēc Igaunijas parauga?

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens izteicies, ka Nodokļu izmaiņu darba grupa augustā gaida veselības ministres Līgas Meņģelsones piedāvājumu veselības apdrošināšanas modelim. Izskanējis, ka tas varētu būt līdzīgs Igaunijas veselības apdrošināšanai, mainot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) struktūru. No VSAOI joprojām tiktu veikti maksājumi pensijām un bezdarbnieku pabalstiem, atlikušo novirzot veselības aprūpes budžetā.

D. Ričika