PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Skats spogulī

D. Ričika
Skats spogulī
Freepik

Maijā pasaulē tiek atzīmēta gan Pasaules sporta diena, gan Hipertensijas diena, gan Diena bez tabakas. Pacientu līdzestībai būtisks ir ārsta piemērs. Bet kā sokas profesionāļiem — vai viņi ievēro to, ko māca, stāsta saviem pacientiem? Ko par to vēsta fakti un skaitļi citviet pasaulē? Visticamāk, Latvijā šajā ziņā neesam unikāli.

  • Piektdaļa ārstu — smēķētāji. Liels sistemātisks pārskats (2021) par 246 pētījumiem un teju 500 tūkstošiem ārstu rāda, ka pasaulē smēķē 21 % ārstu. Ja precīzāk, tad 24 % medicīnas studentu, 21 % ģimenes ārstu, 18 % ķirurgu, 17 % psihiatru, 9 % radiologu, 9 % pediatru un 16 % citu medicīnas specialitāšu pārstāvju. Vīrieši vairāk nekā sievietes.
  • Ārsti arvien vairāk lieto alkoholu, rāda JAMA 2022. gadā publicēts pārskats par 31 pētījumu un 52 tūkstošiem dalībnieku 17 valstīs. Taču trūkst pamatotu datu, atšķiras pētījumu metodes; daži pētījumi rāda, ka šī problēma skar pat trešdaļu ārstu. Pētnieki norāda, ka ārsti ir pakļauti lielākam izdegšanas, depresijas, trauksmes riskam nekā sabiedrība kopumā, tas arī varētu būt iemesls alkohola lietošanai. ASV ikdienā alkoholu lieto katrs desmitais ārsts. Liela problēma ir arī benzodiazepīni — tos lieto piektdaļa amerikāņu ārstu. BMJ pētījums rāda, ka Anglijā šis cipars ir mazāks — 2 % ārstu lieto benzodiazepīnus, 5 % — miega zāles. 
  • 40 % ārstu nav pietiekami fiziski aktīvi. Šādus datus atklāj 2022. gadā publicēts pētījums par Šveices ārstu  dzīvesveida faktoriem (lielākā daļa aptaujāto bija ģimenes ārsti). Pētījuma autori norāda, ka līdzīgi dati ir par Ziemeļīriju, kur 43 % ģimenes ārstu ir fiziski neaktīvi, un Poliju, kur 32 % ārstu neizpilda PVO rekomendētās 150 minūtes vidējas fiziskas intensitātes slodzes nedēļā. Mazliet mazāk nekā trešdaļai ārstu ir liekais svars un aptaukošanās. Līdzīgi dati ir par ārstiem Francijā. 
  • Trešdaļa ārstu miegam velta mazāk par rekomendētajām septiņām stundām. Jau pieminētais šveiciešu pētījums vēsta, ka visnevērīgāk pret savu miegu izturas ginekologi, bet visvairāk stundu miegam atvēl pediatri. 

Profesija, protams, nepaģēr būt superparaugiem. Vienlaikus šīs ciparu virknes atgādina Hipokrata sacīto par veselību un slimību: visu nosaka kustība, uzturs, šķidruma uzņemšana, dienas ritms (režīms), pietiekams miegs un emocionālā higiēna — vairāk prieka! 

Raksts žurnālā