PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīcā veikta unikāla operācija onkoloģiskai pacientei

Doctus
Rīgas Austrumu slimnīcā veikta unikāla operācija onkoloģiskai pacientei
Freepik
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīca ziņo par 36 gadus vecu pacienti, kurai veikta Latvijā unikāla un sarežģīta operācija – rokā esošo limfvadu piešūšana vēnām.

Limfostāze onkoloģiskai pacientei pēc kombinētas ārstēšanas terapijas

Pacientei pēc kombinētas krūts vēža terapijas rokā attīstījās limfātiskā tūska, kuras ietekmē tika traucēta limfas attece. Pēcoperācijas periodā vairākkārt attīstījās mīksto audu infekcijas. Tāpat pacientei bija palielinājies rokas apjoms, kas neļāva veikt ierastās ikdienas aktivitātes.

“Limfostāzes gadījumā tiek izmainīta audu fizioloģija, pasliktinās dzīšana, ātrāk veidojas iekaisuma procesi. Baktērijas, kas ierastos apstākļos atrodas uz ādas, minētajos gadījumos spēj ierosināt mīksto audu iekaisumus. Pacientiem bieži ir apgrūtinātas kustības un parādās arī jušanas traucējumi. Komplicētākos gadījumos nākas atteikties no ikdienas darbiem, hobijiem vai fiziskām aktivitātēm. Tas bija izaicinājums – izdomāt un rast risinājumu – kā varētu palīdzēt šiem pacientiem?” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārsts - mikroķirurgs Jānis Zariņš.

Pirms operācijas bija nepieciešama rūpīga sagatavošanās. Pacientei pirms operācijas bija jāveic limfodrenāžas masāžas, fizioterapijas vingrojumus, tāpat bija jāiegādājas kompresijas apģērbs un jānēsā tas ik dienas.

Ideja par limfvadu izgaismošanu radās, vērojot kolēģu žultsakmeņu operācijā

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas piektā gada ķirurģijas rezidents Jānis Pāvulāns: “Ideja par limfvadu izgaismošanu ar kontrastvielu radās mikroķirurgam Jānim Zariņam, vērojot mūsu darbu “blakus” operāciju zālē. Operējot žultsakmeņus, tiek veikta fluorescenta žults vadu izgaismošana, kas ļauj ieraudzīt žultsvadus pat situācijās, kad tos klāj ievērojams apkārtējo audu daudzums vai ir attīstījies smags iekaisums. Parastos apstākļos, neizmantojot fluorescences efektu, žults vadus ieraudzīt nav iespējams, un tas palielina iespēju tos operācijas laikā traumēt. Tādējādi šī metode ievērojami uzlabo pacientu drošību. Tā arī radās ierosme - izmantot minēto iekārtu arī faktiski “neredzamo” limfvadu izgaismošanai un atrašanai.”

Jānis Zariņš: “Esmu gandarīts par izdošanos! Veicām limfvadu izgaismošanu, izmantojot infrasarkanās gaismas kameru un indocianīna zaļo kontrastvielu. Ļoti būtiski bija atrast funkcionējošus limfvadus, ko varētu savienot ar vēnu. Cilvēkam ir ļoti daudz limfvadu. Vienā rokā to var būt pat 100 un vairāk, un izmēra ziņā tie ir 0,2 līdz 0,5 milimetri. Tā ir supermikroķirurģija. Pateicoties Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā pieejamajai aparatūrai un uz risinājumu vērstiem kolēģiem – ķirurģijas galvenajam speciālistam, asociētajam profesoram Haraldam Plaudim un ķirurģijas rezidentam Jānim Pāvulānam, ar kuriem vienojāmies par Karl Storz D-Light P sistēmas izmantošanu, lai varētu veikt šo sarežģīto operāciju.”

Operācija ilga 3 stundas. Pacientei rokā tika veikti 2 nelieli iegriezumi aptuveni 2,5 centimetru garumā, caur kuriem tika veikta limfvadu un vēnu sašūšana. Kopā tika veiktas 3 limfovenozas anastamozes. Funkcionējošie limfvadi tika izvēlēti pēc lokalizācijas, tādējādi panākot iespējami labāko rezultātu limfas atteces uzlabošanā un tūskas samazināšanā pacientei.

Operācijas komanda

Operāciju veica multidisciplināra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mediķu komanda mikroķirugs, plastikas ķirurgs Dr. med. Jānis Zariņš, plastiskās ķirurģijas rezidents Kristaps Blūms, plastiskās ķirurģijas rezidents Vadims Ņefjodovs, plastiskās ķirurģijas rezidents Kirils Jurševičs, anesteziologs Dr. Arkādijs Aļbovs, anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes māsa Irina Oļehnoviča, operāciju māsa Jūlija Mirošņičenko, operāciju māsa Kristīna Zolmane, Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas virsmāsa Ieva Bernarde.

Operācija noritēja veiksmīgi, un šobrīd pēcoperācijas periodā paciente turpina rehabilitāciju, apmeklē fizioterapeitu, kā arī nēsā kompresijas apģērbu.

“Ārvalstīs šādas operācijas tiek veiktas jau 15 gadus. Latvijā šādu operāciju Austrumu slimnīcā veicām nupat – februārī.”