PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Stradiņa slimnīcā veikta unikāla multidisciplināra operācija

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Stradiņa slimnīcā veikta unikāla multidisciplināra operācija
Janvārī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) dažādu nozaru ķirurgu komanda veiksmīgi veica īpaši sarežģītu operāciju pacientam ar nieru audzēju, kurš kopā ar trombotiskām masām pa nieres vēnu un apakšējo dobo vēnu bija sasniedzis un ieaudzis sirds labajā priekškambarī.

Konkrētais pacients PSKUS iestājās neatliekamā kārtā - ar veselības stāvokļa dekompensāciju, visa ķermeņa tūsku. Vienīgā iespēja glābt pacienta dzīvību bija veikt radikālu operāciju. Lai to īstenotu, operācijai tika pieaicināti dažādu nozaru speciālisti un 11 stundas garā operācija veikta vairākos etapos.

Pirmajā operācijas posmā asinsvadu ķirurgs dr. Mārcis Gediņš un asinsvadu ķirurģijas rezidents Roberts Rumba ar aknu speciālistu dr. med. Artūru Ozoliņu vēdera dobumā mobilizēja aknu, izdalīja nieres asinsvadus un apakšējo dobo vēnu līdz diafragmai. Otrā operācijas posmā piedalījās kardioķirurgu komanda – asoc. prof. P. Stradiņš, dr. med. M. Kalējs un kardioķirurģijas rezidente D. Kalniņa. Šajā posmā pacients tika pieslēgts mākslīgās asinsrites aparātam, apturēta viņa sirdsdarbība, pacients dzesēts līdz ķermeņa temperatūra sasniedza 25°C, tad uz 32 minūtēm apstādināta asinsrite ķermenim, tai pat laikā saglabājot asinsriti galvai. Tikai šādos apstākļos asinsvadu un kardioķirurgiem bija iespējams pārredzami un kontrolēti vienlaicīgi atvērt apakšējo dobo vēnu un sirds labo priekškambari, lai pilnībā evakuētu audzēja trombotiskās masas. Pēc šī etapa tika sekmīgi atjaunota pacienta sirdsdarbība, pacients sildīts līdz normālai ķermeņa temperatūrai, atvienots no mākslīgās asinsrites aparāta. Noslēdzošajā operācijas posmā veikta radikāla audzēja skartās nieres un limfmezglu izņemšana, ko paveica urologu komanda – prof. Egils Vjaters, dr. med. Juris Plonis un Oskars Jakušenoks. Kā jau minēts sarežģītā operācija ilga 11 stundas, tās laikā anestēziju nodrošināja kardioanesteziologs dr. Ilze Kreile. Pēc operācijas pacients pārvests uz kardioreanimācijas nodaļu, kur jau nākamajā dienā pacients pamodies - sācis kustēties un runāt.

No nieres izejošs audzējs tumorozi - trombotiskas masas apakšējā dobā vēnā veido 5-15% gadījumu, savukārt sirds dobumus savā progresijā sasniedz 1% gadījumu. Šādā gadījumā konvencionāla antineoplastiska terapija (staru un ķīmijterapija) nav pietiekami efektīva. Radikāla operācija, kura ietver nieres izņemšanu, kā arī visu tumorozi- trombotisko masu evakuāciju no apakšējās dobās vēnas un sirds labā priekškambara, rezultējas ar pilnu simptomu remisiju un ievērojami uzlabo dzīvildzi. Šādas operācijas ir retums un pasaulē aprakstīti tikai sporādiski gadījumi.

“Šī operācija bija īsts izaicinājums visai komandai, un pateicoties stratēģiskai operācijas gaitas plānošanai, augstai speciālistu profesionalitātei un saliedētam, precīzam komandas darbam tās rezultāts ir tik veiksmīgs,” uzsver PSKUS galvenā ārste, prof. Eva Strīķe.