PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vīriešiem novēro sliktākus Covid-19 iznākumus

Doctus
Lielā starptautiskā pētījumā ar Covid-19 pacientiem apstiprināts, ka vīriešiem biežāk nekā sievietēm ir smaga Covid-19 slimības gaita un vīrieši biežāk mirst no šīs slimības.

Pētnieki apvienoja datus no 46 dažādu valstu oficiālajiem portāliem un medicīnas literatūras par vairāk nekā 3,1 miljonu cilvēku, kas bija inficēti ar Covid-19. Pētnieki atklāja, ka nav dzimumu atšķirības saslimstībā, gan vīrieši, gan sievietes slimo vienādi bieži ar Covid-19. Tomēr vīriešiem slimības gaita ir smagāka, vīrieši biežāk tiek ievietoti intensīvās terapijas nodaļā (OR=2,84; 95 % TI [2,06 – 3,92]) un vīrieši biežāk mirst Covid-19 dēļ (OR=1,39; 95 % TI [1,31 – 1,47]), salīdzinot ar sievietēm.

Ar dažiem izņēmumiem Covid-19 novērotā dzimumu atšķirība slimības gaitā ir pasaules mēroga fenomens. Novērtējums par to, kā dzimums ietekmē Covid-19 rezultātus, būtiski ietekmēs šīs slimības klīnisko vadību un ierobežošanas stratēģijas.

 

AVOTS: Peckham H, de Gruijter NM, Raine Ch, et al. Male sex identified by global COVID-19 meta-analysis as a risk factor for death and ITU admission. Nature Communications, volume 11, Article number: 6317 (2020) 

 

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus