PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Austrumu slimnīcas ārsti sarežģītā operācijā izglābj sirds slimnieka dzīvību

Doctus
Austrumu slimnīcas ārsti sarežģītā operācijā izglābj sirds slimnieka dzīvību
FOTO: RAKUS
Austrumu slimnīcas multidisciplinārai mediķu komandai veiksmīgi izdevusies unikāla sirds asinsvadu operācija ar veno-arteriālo ECMO (VA-ECMO) jeb ārpusķermeņa membrānas asins apskābekļošanas metodi, kas pilda arī sirds un asinsvadu atbalsta un uzturēšanas funkciju, veidojot pacientam apstākļus drošai mazinvazīvas kardioloģiskas operācijas veikšanai.

Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā akūtā kārtā tika stacionēts pacients ar sūdzībām par pēdējo nedēļu laikā pieaugošu elpas trūkumu un dzīvībai bīstamiem sirds ritma traucējumiem. Izmeklējot pacientu stacionārā, viņam tika konstatēta  kritiski zema sirds saraušanās spēja (kontraktilitāte) ar recidivējošiem dzīvībai bīstamiem sirds ritma traucējumiem (kambaru fibrillācijām), kā arī kritiska, vairāk nekā 90 % stenoze kreisās koronārās artērijas stumbrā.

Austrumu slimnīcas multidisciplinārās mediķu komandas darba rezultāts ir pacienta faktiski otrā dzimšanas diena, jo pacienta daudzās smagās veselības problēmas neļāva īstenot par klasiskām uzskatītās operācijas.

Papildu faktori, kas vēl vairāk sarežģīja pacienta turpmākās ārstēšanas iespējas:  viņam bija jālieto antikoagulantu jeb asinis šķidrinošo līdzekļu zāļu terapija, kas nepieciešama implantēto sirds vārstuļu dēļ, un to nedrīkstēja pārtraukt. Tāpat viņam bija iedzimta sirds apgādes īpatnība – kreisais apasiņošanas tips, un tas nozīmē, ka visa sirds muskuļa asins apgāde notiek caur kreisās koronārās artērijas stumbru, kurā arī tika konstatēts vairāk kā 90% sašaurinājums.  Pacientam bija arī hroniska anēmija.

Pacients 51 gada vecumā pirms 10 gadiem bija pārcietis plašu miokarda infarktu, pēc kura viņam  izveidojās nopietna sirds mazspēja. Pirms deviņiem gadiem pacientam bija veikta sirds ķirurģiskā operācija, kur viņam tika protezētas uzreiz divas sirds vārstules – aortālā un mitrālā – ar mehāniskām protēzēm.  Savukārt pirms pieciem gadiem pacientam bija atkārtots miokarda infarkts.

Operāciju veica Austrumu slimnīcas multidisciplināra speciālistu komanda:

Ārsti - kardiologi: Artis Kalniņš, Sirds asinsvadu slimību klīnikas vadītājs; Artjoms Lišņovs, Neatliekamās kardioloģijas nodaļa; Juris Verbovenko, Aritmoloģijas nodaļas vadītājs.

Ārsti anesteziologi, reanimatologi, VA-ECMO virsārsti: Oļegs Šuba, Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists; Jekaterina Jagodzinska-Peškova, anestezioloģe, reanimatoloģe (eksperte);

Darina Emira – Kokina, māsa ECMO atbalstam.

Maija Bimbirule, anestezioloģe, Anestezioloģijas klīnika; Sarmīte Jākobsone, anestēzijas māsa.  

Aina Kratovska, invazīvā radioloģe, Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja p.i.;

Artūrs Ligers, asinsvadu ķirurgs, Asinsvadu ķirurģijas nodaļa;

Poļina Možarova, Irina Vadmaliņa, Inessa Šilina, Baiba Andersone, Invazīvās kardioloģijas laboratorijas māsas.