PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Heparīnu saistošais olbaltums akūta pankreatīta pacientiem

Doctus
Heparīnu saistošais olbaltums akūta pankreatīta pacientiem
Pixabay.com
Lielākā daļa pacientu ar akūtu pankreatītu piedzīvo vieglas gaitas, pašlimitējošas slimības izpausmes ar retu nepieciešamību hospitalizācijai. Tomēr, apmēram 20–25 % pacientu attīstās daudz samagāks un potenciāli dzīvību apdraudošs stāvoklis ar progresējošu sistēmisku iekaisīgu atbildreakcijas sindromu (SIRS) un multiorgānu mazspēju, kas ir iemesls augstiem mirstības rādītājiem.

Paredzot slimības smaguma gaitu, kamēr tā ir agrīnā fāzē ir svarīgi, lai varētu bez kavēšanās reaģēt, nodrošinot atbalsta aprūpi un novērstu SIRS un orgānu mazspēju un uzlabojot slimības iznākumu. Vairāki pētījumi ziņojuši, ka paaugstināts heparīnu saistošā olbaltuma (HSO) līmenis novērots pacientiem ar sepsi un septisku šoku, un tiek pieļauts, ka HSO ir būtiska loma endotēlija disfunkcijas un kapilāru caurlaidības patofizioloģijā. Ņemot vērā, ka HSO paaugstinās pirms citiem zināmies biomarķieriem, tas varētu būt potenciāls smagas sepses un orgānu disfunkcijas prekursors.

Lai noskaidrotu, kāda ir HSO loma akūta pankreatītu slimības gaitā, tika veikts perspektīvs pētījums Skane Universitātes slimnīcā Malmē, Zviedrijā laikā no 2010.–2013.gadam, uzņemot pacientus ar akūtu pankreatītu uzņemšanas nodaļā. Primārais pētījuma iznākums tika noteikts HSO rādītājs stacionēšanas brīdī pacientiem ar akūtu pankreatītu. Tika noteiktas Pīrsona korelācijas starp HSO koncentrāciju asnīs, slimības smaguma pakāpi un šķidruma līdzsvaru. Tāpat tika noteikta iespēja pēc HSO koncentrācijas paredzēt slimības gaitu – vai tā būs vidēji smaga vai smaga, izmantojot ROC līkni.

Vidējie HSO rādītāji serumā bija 529 (307–898) ng/ml. Netika novērotas statistiski nozīmīgas grupu atšķirības pēc HSO līmeņa un slimības smaguma gaitas. Kaut arī šķidruma disbalanss izteiktāks bija smagas gaitas pankreatīta pacientiem, netika atrasta kāda korelācija šajā rādītājā pēc HSO.

Pētnieki secina, ka akūta pankreatīta pacientiem HSO ir dramatiski paaugstināts un šie iegūtie rādītāji pārsniedz iepriekš publicētajos ziņojumos rādītos. Taču, šajā pētījumā netika noteikta kāda statistiski ticama korelācija starp HSO līmen un slimības smaguma pakāpi vai nepieciešamību saņemt intravenozi šķidrumu. Papildu pētījumi ir nepieciešami, lai labāk izprastu HSO lomu akūta pankreatīta patoģenēzē un tā novērtētu tā klīnisko nozīmīgumu.

Avots: Sjöbeck M, Sternby H, Herwald H, Thorlacius H, Regnér S. Heparin-binding protein is significantly increased in acute pancreatitis. BMC Gastroenterol. 2021 Aug 28;21(1):337. doi: 10.1186/s12876-021-01910-6. PMID: 34454419.