PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Alerģiju uz putekšņiem biežāk novēro cilvēkiem ar trauksmi

Doctus
Sezonāla alerģija uz dažādiem zāles un koku putekšņiem ir bieži sastopama cilvēkiem ar trauksmi, savukārt pacientiem ar depresiju biežāk ir nesezonāla alerģija, piemēram, uz dzīvnieku apmatojumu. Savukārt alerģijas uz ēdienu un medikamentiem nav saistītas ar šiem psihosociāliem stāvokļiem.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp psihosociāliem faktoriem (sociālais statuss, depresija, ģeneralizēta trauksme, psihosociāls stress, D-tipa personība) un sezonālu, pastāvīgu un citu veidu alerģiju pieaugušajiem. Pētījumā iekļāva 1782 pieaugušos (39 – 88 gadi; vidējais vecums 61 gads; 51,1 % sievietes). Vecums, dzimums, ģimenes anamnēze un smēķēšanas statuss tika uzskatīti par iespējamiem jaucējfaktoriem.

Pētnieki atklāja pozitīvu saistību starp ģeneralizētu trauksmi un sezonālu alerģiju. Depresija bija saistīta ar nesezonālu alerģiju, savukārt trauksmei un nesezonālai alerģijai bija negatīva saistība. Netika atklāta saistība starp analizētajiem psihosociāliem faktoriem un citu veidu alerģijām.

Pētījuma rezultāti apstiprina, ka psihosociāli faktori ir saistīti ar alerģijām.

 

AVOTS: Harter K, Hammel G, Krabiell L, et al. Different Psychosocial Factors Are Associated with Seasonal and Perennial Allergies in Adults: Cross-Sectional Results of the KORA FF4 StudyInternational Archives of Allergy and Immunology, 2019; 1