PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Asins analīzes un hronisku slimību risks nākotnē

Doctus
Asins analīzes un hronisku slimību risks nākotnē
Rutīnas asins analīzes un pacienta vecums var palīdzēt noteikt hronisku slimību nākotnes risku, secināts ASV veiktā pētījumā.

Vienkāršs riska aprēķināšanas modelis (Intermountain Chronic Disease Risk Score – ICHRON) var prognozēt pirmo hronisko slimību – cukura diabēts, nieru mazspēja, koronāro artēriju slimība, infarkts, sirds mazspēja, ātriju fribrilācija, insults, demence un hroniska obstruktīva plaušu slimība – trīs gadu laikā.

Pētnieki atzīst, ka ar ICHRON ar 77 – 78 % precizitāti var prognozēt, kuriem pacientiem attīstīsies hroniska slimība turpmāko trīs gadu laikā pēc testēšanas. Ņemot vērā, ka šobrīd apmēram puse pieaugušo amerikāņu slimo ar vienu vai vairākām hroniskām slimībām, šī projekcija ļauj secināt, ka tuvāko desmit gadu laikā saslimstība ar hroniskām slimībām pieaugs par 40 %.  

Pētnieki uzsver, ka viņu mērķis bija izveidot rīku, kas ir viegli izmantojams un kas nepalielina ārstu noslodzi.  

Pētnieki analizēja primārās veselības aprūpes populāciju, gan sievietes, gan vīriešus bez hroniskām slimībām anamnēzē.   

Sievietēm ar vidēju ICHRON rezultātu trīs reizes biežāk diagnosticēja hronisku slimību, salīdzinot ar sievietēm ar zemu ICHRON rezultātu, savukārt tām, kurām bija augsts ICHRON rezultāts, hronisku slimību diagnosticēja 11 reizes biežāk.

Vīriešiem ar vidēju rezultātu hronisku slimību diagnosticēja 5,6 reizes biežāk trīs gadu laikā un vīriešiem ar augstu rezultātu – 14 reizes biežāk, salīdzinot ar tiem vīriešiem, kuriem bija zems ICHRON rezultāts.  

Trīs galvenie ieguvumi no šī rīka lietošanas:

  • Pacients dzīvo veselīgāku dzīvi, ja izvairās vai proaktīvi pārvalda hronisku slimību;
  • Ir iespēja izvairīties no nopietnām komplikācijām, kas parasti rodas no hronisku slimību neārstēšanas, piemēram, infarkts vai insults kā rezultāts paaugstinātam asinsspiedienam vai neārstētam cukura diabētam.
  • Veselības aprūpes izmaksu samazināšanās.

Ir daudzkārt lētāk palīdzēt pacientam uzlabot dzīvesveidu, nekā ārstēt infarktu.  

 

AVOTS: Intermountain Medical Center. "Routine blood tests can help measure a patient's future risk for chronic disease, new study finds." ScienceDaily. ScienceDaily, 17 March 2017.