PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Atklāti jauni klīniskie simptomi lielā starptautiskajā pētījumu sērijā ar apstiprinātiem pērtiķu baku gadījumiem

Doctus
Atklāti jauni klīniskie simptomi lielā starptautiskajā pētījumu sērijā ar apstiprinātiem pērtiķu baku gadījumiem
Pixabay.com
Starptautiska klīnicistu sadarbība līdz šim lielākajā gadījumu pētījumu sērijā ir identificējusi jaunus klīniskos simptomus cilvēkiem, kas inficēti ar pērtiķu bakām. Viņu atklājumi uzlabos turpmāko diagnostiku, palīdzēs palēnināt infekcijas izplatīšanos un palīdzēs izstrādāt vakcīnu pret pērtiķu bakām un piemeklēt piemērotāko ārstēšanas līdzekļi visvairāk apdraudētajām kopienām.

Pirms 2022. gada aprīļa par pērtiķu baku vīrusa infekciju cilvēkiem reti tika ziņots ārpus Āfrikas reģioniem, kur tā ir endēmiska. Pašlaik gadījumi ir atklāti visā pasaulē. Infekcijas pārnešana, riska faktori, klīniskā aina un infekcijas iznākumi ir slikti definēti.

Tika izveidota starptautiska klīnicistu sadarbības grupu, kas piedalījās starptautiskā gadījumu sērijā, lai aprakstītu polimerāzes ķēdes reakcijas apstiprināto pērtiķu baku vīrusa infekcijas klīnisko gaitu un rezultātus.

Tika ziņots par 528 infekcijas gadījumiem, kas diagnosticēti laikā no 2022. gada 27. aprīļa līdz 24. jūnijam 43 vietās 16 valstīs. Kopumā 98 % no inficētajām personām bija geji vai biseksuāli vīrieši, 75 % bija baltie un 41 % bija cilvēka imūndeficīta vīrusa infekcija; vidējais vecums bija 38 gadi. Bija aizdomas, ka pārnešana notikusi seksuālās aktivitātes ceļā 95 % inficēto personu. Šajā gadījumu sērijā 95 % personu bija izsitumi (64 % bija <10 bojājumi), 73 % bija anoģenitāli bojājumi un 41 % bija gļotādas bojājumi (54 bija viens bojājums uz dzimumorgāniem). Biežas sistēmiskas pazīmes pirms izsitumiem bija drudzis (62 %), letarģija (41 %), mialģija (31 %) un galvassāpes (27 %); bieži bija arī limfadenopātija (ziņots 56 % gadījumu). Par vienlaicīgām seksuāli transmisīvām infekcijām ziņots 109 no 377 pārbaudītajām personām (29 %). Starp 23 personām ar skaidru ekspozīcijas vēsturi vidējais inkubācijas periods bija 7 dienas (diapazons no 3 līdz 20). Pērtiķu baku vīrusa DNS tika atklāts 29 no 32 personām, kurām tika analizēts sēklas šķidrums. Pretvīrusu ārstēšana tika veikta 5 % cilvēku, un 70 (13 %) tika hospitalizēti; hospitalizācijas iemesli bija sāpju mazināšana, galvenokārt stipru anorektālu sāpju dēļ (21 persona); mīksto audu superinfekcija (18); faringīts, kas ierobežo perorālo uzņemšanu (5); acu bojājumi (2); akūts nieru bojājums (2); miokardīts (2); un infekciju kontroles nolūkos (13). Nav ziņots par nāves gadījumiem.

Šajā gadījumu sērijā pērtiķu bakas izpaudās ar dažādiem dermatoloģiskiem un sistēmiskiem klīniskiem simptomiem. Vienlaicīga gadījumu identificēšana ārpus apgabaliem, kur pērtiķu bakas tradicionāli ir bijušas endēmiskas, uzsver nepieciešamību ātri identificēt un diagnosticēt gadījumus, lai ierobežotu turpmāku izplatību sabiedrībā.

AVOTS: Thornhill JP, Barkati S, Walmsley S, et al. Monkeypox Virus Infection in Humans across 16 Countries — April–June 2022. New England Journal of Medicine, 2022