PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērnu vakcinācija pret rota vīrusu, aizsargā arī pieaugušos

Doctus
Bērnu vakcinācija pret rota vīrusu var palīdzēt pasargāt no šī vīrusa arī pieaugušos, secināts nesen veiktā pētījumā, kurš publicēts žurnālā Clinical Infectious Diseases.

Bērnu vakcinācija pret rota vīrusu ir samazinājusi saslimstību ar šo slimību arī starp nevakcinētajiem bērniem, samazinot patogēna cirkulāciju sabiedrībā. Apmēram 2 gadus pēc vakcīnas ieviešanas ASV, ļoti krasi ir samazinājusies saslimstība ar rota vīrusu gan starp vakcinētājiem, gan nevakcinētajiem bērniem. Līdz šim nebija zināms, vai šāda aizsardzība attiecas arī uz pieaugušajiem.

Bērnu vakcinācija pret rota vīrusu, pasargā arī pieaugušos Bērnu vakcinācija pret rota vīrusu, pasargā arī pieaugušos
Bērnu vakcinācija pret rota vīrusu, pasargā arī pieaugušos

Lai noskaidrotu, vai bērnu vakcinācija pret rota vīrusu samazina saslimstību pieaugušo populācijā, tika salīdzināta rota vīrusa izpaltība pieaugušo populācijā pirms vakcinācijas ieviešanas (2006. – 2007.gads) un pēc tās (2008. -2010.gads). Isolāti tika genotipēti un tika salīdzinātas rota vīrusa klīniskās pazīmes.

No 5788 paraugiem, pētījuma kritērijiem atbilda 4725 paraugi un no tiem 3530 (74,7%) tika testēti uz rota vīrusu. Rota vīrusa izplatība pieaugušo fekāliju paraugos samazinājās no 4,35% 2006.-2007.gadā līdz 2,24% 2008. – 2010.gadā (relatīvais samazinājums bija 48,4%; p<0,001). Rota vīrusa izplatības samazināšanās bija līdzīga gan starp pacientiem, kuri ārstējās ambulatori, gan starp stacionāros ārstētajiem pacientiem. Gadu no gada tika novērotas izmaiņas cirkulējošajos rota vīrusa genotipos, kopumā celms G2P [4] – 24%, G1P [8] – 22%, G3P [8] – 11% un G12P [6] – 10%. Apmēram 30% no visiem pieaugušajiem, kuriem rota vīruss tika izolēts, bija imūnkompromitēti un šī proporcija stabili saglabājās.

Pētnieki secināja, ka bērnu vakcinācija ar rota vīrusa vakcīnu korelē ar relatīvu 50% rota vīrusa samazinājumu pieaugušo populācijā, kas nozīmē, ka tā pasargā arī pieaugušos.

Pirmavots: Anderson E, et al "Indirect protection of adults from rotavirus by pediatric rotavirus vaccination" Clin Infect Dis 2013