PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cilvēkiem ar lieko svaru bieži ir vitamīnu nepietiekamība

Doctus
Malnutrīcija ir bieži sastopama bariatriskās ķirurģijas komplikācija, bet nelielā pētījumā atklāts, ka cilvēkiem ar lieko svaru malnutrīcija ir konstatējama vēl pirms operācijas veikšanas.

"Šī pētījuma rezultāti norāda uz bieži nepietiekami novērtēto paradoksu, ka ēdiena pārpilnība un labs uzturs nav viens un tas pats," stāsta pētījuma vadošā pētniece K.Steele no Džona Hopkinsa Universitātes (ASV). "Cilvēkiem ar lieko svaru var būt nepietiekams uzturs un tas būtu jāņem vērā, ar šiem pacientiem strādājot." Bariatriskās ķirurģijas rezultātā organisms uzsūc mazāk barības vielu, tāpēc pacientiem pēc šīm operācijām tiek nozīmēti vitamīnus saturoši uztura bagātinātāji. Jaunā pētījuma rezultāti atklāj, ka malnutrīcija sastopama vairāk kā 20% pacientu vēl pirms operācijas, tāpēc papildus vitamīni būtu jānozīmē arī pirms operācijas.

Malnutrīcijas konstatēšana pirms operācijas dotu iespēju uzsākt trūkstošo uzturvielu un vitamīnu korekciju pirms operācijas un, iespējams, samazinātu malnutrīcijas attīstību pēcoperācijas periodā. Pētījumā piedalījās 58 pacienti vecumā no 18-65 gadiem. Šiem pacientiem pirms bariatriskās operācijas tika paņemts asiņu paraugs, kurā noteikti A, B12, D, E vitamīna, dzelzs, folijskābes un tiamīna līmeņi. Analizējot iegūtos datus, noskaidrots, ka vienam 1 no 5 pacientiem bija trīs vai vairāk vitamīnu nepietiekamība. Visbiežāk pacientiem konstatēts dzelzs deficīts (36%), un D vitamīna nepietiekamība (71%).

Vispārējā populācijā dzelzs deficītu sastop 2% vīriešu un 9% sieviešu, un D vitamīna nepietiekamība sastopama aptuveni 42% populācijas. D vitamīna nepietiekamība ir bieži sastopama cilvēkiem ar aptaukošanos – šajā pētījumā pacientiem pirms operācijas vidējais D vitamīna līmenis bija zemāks kā vispārējā populācijā - 17 ng/ml (vispārējā populācijā vidējais D vitamīna līmenis pacientiem ar tā nepietiekamību ir 22 ng/ml).

Tā kā vitamīnu trūkums (īpaši D vitamīna trūkums) ir nozīmīgs faktors, kas veicina iekaisumu, paaugstina infekciju risku, aizkavē brūču dzīšanu, tad īpaši svarīga ir vitamīnu nepietiekamības korekcija pirms operācijas veikšanas. Lai arī vitamīnu nepietiekamības gadījumā nepieciešama to aizvietošana, lietojot uztura bagātinātājus, jebkuras diētas korekcijas pamatā ir pilnvērtīgs uzturs.

AVOTS: Leigh A. Peterson, et al. Malnutrition in Bariatric Surgery Candidates: Multiple Micronutrient Deficiencies Prior to Surgery. Obesity Surgery, 2015.