PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid-19 vienlaikus ar gripu: paaugstināts smagas slimības gaitas un nāves risks

Doctus
Covid-19 vienlaikus ar gripu: paaugstināts smagas slimības gaitas un nāves risks
Freepik.com
Pieaugušajiem, kuri ir stacionēti un kuriem vienlaikus ir Covid-19 un gripa, ir daudz lielāks smagas slimības gaitas un nāves risks, salīdzinot ar pacientiem, kuriem Covid-19 ir atsevišķi vai kopā ar citiem vīrusiem, liecina pētījumi.

Testi attiecībā uz elpceļu vīrusu koinfekcijām tika reģistrēti 6965 pacientiem ar SARS-CoV-2. Vīrusu koinfekcija konstatēta 583 (8,4 %) pacientiem: 227 pacientiem bija gripas vīrusi, 220 pacientiem respiratorais sincitiālais vīruss un 136 pacientiem adenovīrusi. Vienlaicīga inficēšanās ar gripas vīrusiem bija saistīta ar palielinātu invazīvas mehāniskās ventilācijas saņemšanas iespējamību, salīdzinot ar SARS-CoV-2 monoinfekciju. SARS-CoV-2 vienlaicīgas infekcijas ar gripas vīrusiem un adenovīrusiem bija būtiski saistītas ar palielinātu nāves iespējamību.

Lai ekstrapolētu šos rezultātus no pārbaudītās populācijas uz reprezentatīvu hospitalizētu populāciju, tika ņemtas vērā atšķirības starp pārbaudītajiem un nepārbaudītajiem pacientiem, izmantojot apgriezto varbūtības svērumu. Šajā svērtajā daudzfaktoru regresijas analīzē gripas vīrusa vienlaicīga infekcija ievērojami palielināja invazīvas mehāniskās ventilācijas saņemšanas iespējamību un mirstības iespējamību slimnīcā.

Šim pētījumam bija vairākas stiprās puses. Pirmkārt, tas ir lielākais pētījums ar cilvēkiem ar Covid-19, kuriem tiek veikta papildu endēmisko elpceļu vīrusu pārbaude, ziņojot par 583 apstiprinātām vienlaicīgām infekcijām un 6382 apstiprinātām SARS-CoV-2 monoinfekcijām. Otrkārt, pacienti tika novēroti 18 mēnešu garumā.

Pētījuma rezultāti liecina par nepieciešamību veikt plašākas gripas pārbaudes Covid-19 pacientiem slimnīcā un uzsver vakcinācijas nozīmi gan pret Covid-19, gan gripu.

AVOTS: Swets MC, Russell CD, Harrison EM, et al. SARS-CoV-2 co-infection with influenza viruses, respiratory syncytial virus, or adenoviruses. The Lancet, 2022