PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dzīvnieku piena un mākslīgo piena maisījumu ietekme uz zīdaiņu veselību

Doctus
Dzīvnieku piena un mākslīgo piena maisījumu ietekme uz zīdaiņu veselību
Freepik.com
Daudzi zīdaiņi pirmajos divos dzīves gados saņem nevis mātes pienu, bet gan alternatīvus piena dzērienus: mākslīgos maisījumus zīdaiņiem un dzīvnieku piena produktus.

Sistemātiskā pārskata mērķis bija apkopot dzīvnieku piena patēriņa ietekmi uz 6—11 mēnešus veciem zīdaiņiem salīdzinājumā ar mākslīgo piena maisījumu lietošanu, analizējot veselības rezultātus. Primārie rezultāti bija anēmija, asins zudumi kuņģa—zarnu traktā, svars samērīgi vecumam un garumam, vecums un svars atbilstīgi garumam. Pārskatā tika iekļauti deviņi pētījumi: četri nejaušināta iedalījuma kontrolēti pētījumi (RCT) un pieci kohortas pētījumi (KP). Sistemātiskajā pārskatā secināja, ka govs piena lietošana palielina anēmijas risku salīdzinājumā ar mākslīgo piena maisījumu lietošanu (KP RR=2,26, 95 % TI [1,15—4,43]; RCT RR=4,03, 95 % TI [1,68—9,65]) un ir saistīta arī ar asins zudumiem kuņģa—zarnu traktā (KP RR=1,52, 95 % TI [0,73—3,16]; RCT RR=3,14, 95 % TI [0,98—10,04]). Pārskatā nekonstatēja saistību starp dzīvnieku piena patēriņu un atšķirīgu ietekmi uz bērna svaru un vecumu, salīdzinot ar mākslīgo pienu maisījumu lietošanu.

Pētnieki secināja, ka govs piens, ja 6—11 mēnešus veciem zīdaiņiem to lieto kā galveno piena dzērienu, palielina risku anēmijas (arī dzelzs deficīta anēmijas) attīstībai un pazeminātam hemoglobīna un feritīna līmenim asinīs. Dati par neirodeģenerāciju un nelabvēlīgām sekām, piemēram, caureju un aizcietējumiem, bija ierobežoti, tāpēc nevarēja izdarīt pārliecinošus secinājumus. Tā kā visi analizētie pētījumi, izņemot vienu, bija veikti valstīs ar augstu ienākumu līmeni, turpmākie pētījumi būtu jāveic valstīs ar zemu un vidēju ienākumu līmeni, lai novērtētu vislabāko piena veida lietošanu zīdaiņiem, kas netiek baroti ar krūti, vai jaukti barotiem 6—11 mēnešus veciem zīdaiņiem.

AVOTS: Ehrlich JM, Catania J, Zaman M, et al. The Effect of Consumption of Animal Milk Compared to Infant Formula for Non-Breastfed/ Mixed-Fed Infants 6-11 Month of Age: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients, 2022; 14(3): 488.