PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Funkcionālas un strukturālas smadzeņu anomālijas cilvēkiem pēc Laimas slimības

Doctus
Funkcionālas un strukturālas smadzeņu anomālijas cilvēkiem pēc Laimas slimības
Freepik.com
Pētījumā, kurā izmantoja specializētas attēlveidošanas metodes, pētnieki atklāja izteiktas izmaiņas baltajā vielā un citos smadzeņu audos tiem, kam bijusi Laimas slimība, bet simptomi saglabājušies arī pēc ārstēšanas. Izmaiņas novērotas 10—20 % no gandrīz pusmiljona amerikāņu, kuri ik gadu saslimst ar Laimas slimību.

Laimas slimība ir visizplatītākā ērču pārnēsātā infekcijas slimība ASV. Laimas slimība pēc ārstēšanas (PTLD) ir stāvoklis, kas skar 10—20 % pacientu, kuriem simptomi saglabājas, lai gan viņi lietojuši antibiotikas. Kognitīvas sūdzības nereti pieredz tie, kam ir PTLD, kas liecina, ka izmaiņas smadzenēs saistītas ar slimības gaitu. Tomēr bijis maz pierādījumu, lai izskaidrotu kognitīvās grūtības, ko pauž pacienti ar PTLD.

Šajā pētījumā tika veikts darba atmiņas uzdevums rūpīgi pārbaudītai grupai, kurā bija 12 pacienti ar labi raksturotu PTLD, un 18 veseliem cilvēkiem kā kontroles grupai, vienlaikus veicot funkcionālo MRA (fMRI). 12 dalībniekiem no kontroles grupas un visiem 12 PTLD dalībniekiem veica arī difūzijas tenzora attēlveidošanu (DTI), lai noteiktu baltās vielas integritāti. Tika novērtēti klīniskie rādītāji un sastatīti ar šiem multimodālajiem MRA atklājumiem. Uz darba atmiņas uzdevumu pacienti ar PTLD reaģēja lēnāk, bet ne mazāk precīzi kā kontroles grupas dalībnieki. Kontroles un mazākā mērā PTLD dalībniekiem novēroja fMRI aktivizāciju paredzamajos reģionos. PTLD grupa hipoaktivizēja vairākus ar uzdevumu saistītos reģionus, kā arī aktivizēja jaunus reģionus, kuri kontroles grupās netika novēroti, kas liecina par kompensācijas mehānismu. Proti, trīs aktivācijas tika konstatētas frontālās daivas baltajā vielā. Šiem trim interesējošajiem reģioniem piemērotie DTI pasākumi atklāja, ka augstāka aksiālā difūzija korelē ar mazāku kognitīvo un neiroloģisku simptomu skaitu. Visa smadzeņu DTI analīze atklāja vairākus frontālās daivas reģionus, kur augstāka aksiālā difūzija pacientiem ar PTLD korelē ar ilgāku slimību. Kopumā šie rezultāti liecina, ka smadzenes izmaina PTLD, kas ietver izmaiņas baltajā vielā priekšējā daivā. Lielāka aksiālā difūzija var atspoguļot baltās vielas atjaunošanos un atjaunošanos laika gaitā, nevis patoloģiju, un, šķiet, ka visā šajā atjaunošanas procesā dinamiski tiek ietekmēta izziņa.

AVOTS: Marvel CL, Alm KH, Bhattacharya D, et al. A multimodal neuroimaging study of brain abnormalities and clinical correlates in post treatment Lyme disease. PLOS ONE, 2022; 17(10): e0271425.