PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Iekaisuma pazīmes zēniem un meitenēm ar depresiju atšķiras

Doctus
Iekaisuma pazīmes zēniem un meitenēm ar depresiju atšķiras
Freepik.com
Jauns pētījumi atklāj, ka depresija un depresijas risks ir saistīti ar dažādiem iekaisuma proteīniem zēniem un meitenēm.

Pieaugušo vidū tiek ziņots par saistību starp iekaisuma marķieriem un depresiju; tomēr pusaudžu depresijas gadījumā ir maz zināms, vai šīs saistības ir saistītas ar dzimumu. Pētījuma mērķis bija identificēt paaugstināta riska un depresijas iekaisuma marķierus pusaudža gados un to saistību ar depresijas simptomu smagumu visā kohortā un atsevišķi zēniem un meitenēm.

Pētījumā tika izmērīti seruma citokīni 150 pusaudžu grupā, kas stratificēti pēc depresijas riska/esamības. Riska grupai un dzimumam raksturīgās atšķirības iekaisuma marķieros tika novērtētas ar divvirzienu jauktu ANOVA, un dzimuma saistības starp iekaisuma marķieriem un depresijas simptomu smagumu tika novērtētas ar regresijas analīzi.

Pētnieki atklāja nozīmīgu saistību starp bioloģisko dzimumu un riska grupu, kur zēniem depresijas grupā bija augstāks interleikīna (IL)-2 līmenis, salīdzinot ar zema riska grupu. Depresijas simptomu smagums bija saistīts ar paaugstinātu IL-2 līmeni zēniem un IL-6 līmeni meitenēm. Dzimumam bija ievērojama regulējoša ietekme uz saistību starp IL-2 un depresijas simptomu smagumu, bet ne uz IL-6.

Pētījuma atklājumi liecina par dzimumam specifisku saistību starp iekaisuma marķieriem un pusaudžu depresijas attīstību, kur IL-2 var palielināt depresijas risku un depresijas simptomu smagumu zēniem, bet ne meitenēm. Tomēr IL-6 var palielināt smagāku depresijas simptomu risku meitenēm.

AVOTS: Zajkowska Z, Nikkheslat N, Manfro PH, et al. Sex-specific inflammatory markers of risk and presence of depression in adolescents. Journal of Affective Disorders, 2023