PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kontracepcijas tablešu lietotājas retāk ziņo par depresiju

Doctus
Kontracepcijas tablešu lietotājas retāk ziņo par depresiju
Freepik.com
ASV veiktā pētījumā noskaidrots, ka sievietes, kuras lieto kontracepcijas tabletes, retāk ziņo par depresiju.

Saistība starp perorālajām kontracepcijas tabletēm (KOK) un depresiju joprojām nav skaidra. Šajā ASV veiktajā pētījumā analizēta depresijas izplatība un korelācija sievietēm, kuras lieto KOK.

Šajā šķērsgriezuma pētījumā tika izmantoti Nacionālā veselības un uztura pārbaudes apsekojuma (NHANES) 2005.–2012. gada dati, lai noskaidrotu smagas depresijas izplatību un korelāciju sievietēm, kuras lieto KOK. Smaga depresija tika definēta kā punktu skaits ≥10, izmantojot pacientu veselības aptauju-9 (PHQ-9).

Šajā analīzē tika iekļautas 6239 sievietes vecumā no 18 līdz 55 gadiem. KOK lietotājām bija zemāki smagas depresijas izplatības rādītāji (4,6 %; 95 % TI [3,2 līdz 6,6]), salīdzinot ar sievietēm, kuras agrāk ir lietojušas KOK (11,4 %; 95 % TI [10,1 līdz 12,9]) un tām, kas nekad nav lietojušas KOK  (10 %; 95 % TI [8,3 līdz 12,1]). KOK lietotājas ievērojami retāk ziņoja par smagu depresiju, salīdzinot ar bijušajām KOK lietotājām (OR=0,59; 95 TI % [0,39 līdz 0,90]) pēc samērošanas, ņemot vērā iespējamos jaucējfaktorus. Smagas depresijas izplatība bija augstāka sievietēm, kuras bija melnādainās vai spāņu izcelsmes, atraitnes, šķirtenes, sievietes ar zemiem un vidējiem ienākumiem, smēķētājas, antidepresantu lietotājas un ar vēzi un vairogdziedzera problēmām anamnēzē.

Smagas depresijas izplatība sievietēm, kuras lieto kontracpeciju, ir zemāka nekā sievietēm, kuras agrāk lietoja kontracepciju vai nekad to nav lietojušas, tomēr depresijas slogs joprojām ir augsts. Ir nepieciešami turpmāki pētījumi ar ilgtermiņa novērošanu sievietēm, kuras lieto kontracepciju, lai izprastu kontracepcijas ietekmi uz depresiju.

AVOTS: Gawronska J, Meads C, Smith L, et al. Association of oral contraceptive pill use and depression among US women. Journal of Affective Disorders, 2024; 344: 132