PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Metformīna lietošana samazina nāves risku pacientiem ar Covid-19 un cukura diabētu

Doctus
Metformīna lietošana pirms Covid-19 diagnozes ir saistīta ar trīskārtīgu mirstības samazināšanos Covid-19 pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Cukura diabēts ir nozīmīgs riska faktors Covid-19 komplikāciju attīstībai.

Koronavīrusa slimība-2019 (Covid-19) ir pieaugoša pandēmija ar pieaugošu bojāgājušo skaitu, kas saistīta ar dažādām blakusslimībām, kā arī ar rasu atšķirībām.

Tika veikts retrospektīva elektronisko veselības ierakstu datu analīze par 25 326 Personām, kuras testētas uz Covid-19. Primārais iznākums bija mirstība pacientiem ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi un blakussaslimšanām.

Izredžu attiecība saslimt ar Covid-19 bija neproporcionāli augsta melnādainajiem / afroamerikāņiem (OR =2,6; 95% TI [2,19–3,10]; p <0,0001) un cilvēkiem ar aptaukošanos (OR=1,93; 95% [TI 1,64–2,28;] p < 0,0001), hipertensija (OR =2,46; 95% TI [2,07–2,93]; p <0,0001) un cukura diabēts (OR= 2,11; 95% TI [1,78–2,48]; p <0,0001). Cukura diabēts bija saistīts arī ar mirstības pieaugumu (OR = 3,62; 95% TI [2,11–6,2]; p <0,0001) un tas bija kā neatkarīgs riska faktors šajā dažādajā populācijā pat pēc vecuma, rases, dzimuma, aptaukošanās un hipertensijas korekcijas. Pētījumā atklāja, ka terapija ar metformīnu pirms Covid-19 diagnozes, bija neatkarīgi saistīta ar ievērojamu mirstības samazināšanos pacientiem ar cukura diabētu un Covid-19 (OR = 0,33; 95% TI [0,13–0,84]; p = 0,0210).

Tādējādi šie rezultāti liecina, ka, lai gan cukura diabēts ir neatkarīgs ar Covid-19 saistītas mirstības riska faktors, šis risks ievērojami samazinās personām, kuras lieto metformīnu pirms Covid-19 diagnozes, palielinot iespēju, ka metformīns šajā gadījumā var nodrošināt aizsargājošu efektu personām ar augstu risku.

 

AVOTS: Crouse AB, Grimes T, Li P, et al. Metformin Use Is Associated With Reduced Mortality in a Diverse Population With COVID-19 and Diabetes. Frontiers in Endocrinology, 2021; 11

 

 

Lasītākais Doctus.lv
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Nosaka vienotu kārtību vakcinācijai pret Covid-19

Veselības ministrijas izstrādājusi kārtību, kas nosaka pieraksta veidošanas nosacījumus grupu vakcinācijai un balstvakcinācijai (2.vakcīnas devas saņemšana) vakcinācijas iestādēs un ģimenes ārstu praksēs. Tā ir saistoša visām ārstniecības iestādēm, kas nodrošinās vakcināciju.

Doctus
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Etiķa esence. Bīstama un dzīvību apdraudoša viela

Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.

K. Stašinska, R. Stašinskis
EMA iesaka Eiropas Savienībā reģistrēt AstraZeneca izstrādāto Covid-19 vakcīnu

29. janvārī Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir ieteikusi Eiropas Savienībā reģistrēt ar nosacījumiem vakcīnu “Covid-19 Vaccine AstraZeneca”. Lai vakcīna tiktu reģistrēta lietošanai visās ES dalībvalstīs, vēl nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas apstiprinājumu. Saskaņā ar ražotāja sniegto informāciju Nacionālajam veselības dienestam (NVD) pirmā šo vakcīnu piegāde ir plānota šī gada februārī.

Zāļu Valsts aģentūra