PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mutes skalojamais līdzeklis var nomākt ieguvumus no fiziskām aktivitātēm

Doctus
Ir zināms, ka fiziskās aktivitātes pazemina asinsspiedienu, bet baktēriju aktivitāte mutē var ietekmēt, vai būs ieguvumi no aktivitātēm vai nebūs.

Starptautiska pētnieku komanda pierādīja, ka fizisko aktivitāšu asinsspiedienu pazeminošais efekts ir ievērojami samazināts personām, kuras skalo muti ar antibakteriāliem mutes skalojamiem līdzekļiem, salīdzinot ar ūdeni, tādejādi pierādot mutē esošo baktēriju lomu sirds veselībā. Pētnieki norāda, ka profesionāļiem jāpievērš uzmanība mutes veselībai, kad tiek rekomendētas fiziskās aktivitātes asinsspiediena kontrolei.

23 veseliem pieaugušajiem lūdz skriet pa skrejceliņu 30 minūtes divos atšķirīgos piegājienos, pēc tam veicot novērošanu 2 stundas. Katrā no piegājieniem pēc vienas, trīsdesmit, sešdesmit un deviņdesmit minūtēm tika lūgts izskalot muti ar antibakteriālu līdzekli (0,2 % hlorheksidīnu) vai placebo. Ne zinātnieki, ne dalībnieki nezināja, ar ko tiek skalota mute. Tika mērīts asinsspiediens, tika ņemti siekalu un asins paraugi pirms skriešanas un 120 minūtes pēc. Fizisko aktivitāšu laikā un 120 minūtes pēc tām netika atļauti nekādi ēdieni vai dzērieni, izņemot ūdeni. Neviena no dalībniekiem nebija problēmas ar mutes veselību.

Pētnieki atklāja, ka dalībniekiem, kuri muti skaloja ar placebo vidējais sistoliskā asinsspiediena samazinājums bija 5,2 mmHg stundu pēc aktivitātes. Savukārt, ja muti skaloja ar antibakteriālu līdzekli, sistoliskā asinsspiediena samazinājums tai pašā laikā bija 2 mmHg. Šie rezultāti uzrāda, ka skalojot muti ar antibakteriālu līdzekli, fizisko aktivitāšu radītais asinsspiediena samazinājuma efekts mazinās par vairāk kā 60 % pirmajā atjaunošanās stundā pēc aktivitātēm un pilnībā beidzas 2 stundas pēc treniņā.

Pētnieki norāda, ka pētījuma rezultāti uzrāda, ka mutē esošo baktēriju sintezētajiem nitrītiem ir svarīga loma tajā, kā organisms reaģēs uz fiziskajām aktivitātēm atjaunošanās periodā, nodrošinot zemāku asinsspiedienu un lielāku muskuļu oksigenāciju. Izskatās, ka mutē esošajām baktērijā ir galvenā loma asinsvadu atvēršanā. Ja baktērijas tiek iznīcinātas, nitrīti netiek saražoti un asinsvadi paliek esošajā stāvoklī..

 

AVOTS: Cutler C, Kiernan M, Willis JR,et al. Post-exercise hypotension and skeletal muscle oxygenation is regulated by nitrate-reducing activity of oral bacteria. Free Radical Biology and Medicine, 2019; 143: 252