PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Neapmierinātība ar savu ķermeni var izraisīt ēšanas traucējumus jebkurā vecumā

Doctus
Neapmierinātība ar savu ķermeni var izraisīt ēšanas traucējumus jebkurā vecumā
Freepik.com
Ēšanas traucējumi stereotipiski tiek saistīti ar pusaudžiem un jauniem pieaugušajiem. Tomēr arvien vairāk pierādījumu liecina, ka šie apstākļi var rasties jebkurā sievietes dzīves posmā, tostarp pusmūžā. Jauns pētījums atklāj, ka neapmierinātība ar ķermeni ir galvenais ēšanas traucējumu cēlonis, īpaši perimenopauzes laikā.

Ēšanas traucējumi ir nopietni psihiskās veselības traucējumi, ko raksturo ēšanas uzvedības un ķermeņa tēla traucējumi, kas rodas aptuveni 13,1 % sieviešu visā dzīves laikā. Jebkādu ēšanas traucējumu izplatība īpaši sievietēm, kas vecākas par 40 gadiem, ir aptuveni 3,5 %, un specifiski simptomi, piemēram, neapmierinātība ar ēšanas paradumiem, ir dokumentēti pat 29,3 %.

Nopietnas komplikācijas, piemēram, augsta mirstība un saslimstība, ir saistītas ar ēšanas traucējumiem. Šie nelabvēlīgie veselības notikumi, visticamāk, pastiprināsies, ja tie parādās gados vecākiem cilvēkiem. Tomēr dažos pētījumos par ēšanas traucējumiem ir iekļauti dalībnieki pusmūžā, tostarp pirmsmenopauzes, perimenopauzes un pēcmenopauzes periodā.

Ir daži pierādījumi, kas apstiprina domu, ka sievietēm perimenopauzē ir visaugstākais neregulāras ēšanas uzvedības risks (piemēram, svara kontrolēšana, piemēram, regulāra kaloriju skaitīšana vai diētiskas pārtikas patēriņš). Lai gan tādi atklājumi kā šie joprojām ir niecīgi; saistība starp ēšanas traucējumiem un perimenopauzes simptomiem (piemēram, slikts garastāvoklis, depresija un nogurums) apstiprina, ka perimenopauze var būt īpaši riskants ēšanas paradumu izmainīšanās laiks.

Šajā nelielajā pētījumā, kura mērķis bija izpētīt ēšanas traucējumu simptomu struktūru īpaši perimenopauzes un agrīnas pēcmenopauzes laikā, pētnieki izmantoja tīkla analīzes statistikas modeļus, lai salīdzinātu specifisku ēšanas traucējumu simptomu struktūru un nozīmi reproduktīvās stadijās. Pētnieki uzskata, ka pētījums apstiprina, ka neapmierinātība ar ķermeņa tēlu ir galvenais ēšanas traucējumu riska faktors visā dzīves laikā, īpaši pusmūžā.

Šis pētījums parāda, ka līdzīgi kā pētījumos ar gados jauniem pieaugušajiem, neapmierinātība ar ķermeņa tēlu joprojām ir ēšanas traucējumu galvenais riska faktors pusmūža sievietēm. Konkrēti, bailes pieņemties svarā un bailes zaudēt kontroli pār ēšanas paradumiem ir galvenie ēšanas traucējumu simptomi perimenopauzē un agrīnā pēcmenopauzes periodā. Šie atklājumi var palīdzēt virzīt mērķtiecīgākas ārstēšanas stratēģijas sievietēm pusmūžā.

AVOTS: Finch JE, Xu, Z, Girdler S, Baker JH. Network analysis of eating disorder symptoms in women in perimenopause and early postmenopause. Menopause, 2023