PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Nopietnu infekciju risks pat zemas aktivitātes iekaisīgu zarnu slimību gadījumā

Doctus
Nopietnu infekciju risks pat zemas aktivitātes iekaisīgu zarnu slimību gadījumā
Freepik.com
Iekaisīgas zarnu slimības (IZS) ir vispārīgs termins hroniskām iekaisīgām zarnu slimībām, un to izplatība ir aptuveni 0,5 %. Galvenie IZS veidi ir čūlainais kolīts un Krona slimība. Atšķirībā no kairinātu zarnu sindroma (KZS), IZS izraisa redzamus zarnu gļotādas bojājumus.

IZS raksturo periodiski simptomi. Augstas slimības aktivitātes periodiem dažkārt seko ilgāki zemas aktivitātes vai tās neesamības periodi. Tomēr nav skaidrs, cik lielā mērā IZS pacientiem ar zemu slimības aktivitāti ir paaugstināts nopietnu infekciju, tostarp, sepses risks.

Pētījums, kas publicēts žurnālā Clinical Gastroenterology and Hepatology, ietvēra datus par 55 626 personām, kurām diagnosticēta IZS. “Nopietnas infekcijas” attiecas uz infekcijām, kurām nepieciešama hospitalizācija.

Rezultāti liecina, ka zemas slimības aktivitātes, bet aktīva kuņģa un zarnu trakta iekaisuma periodos, kas pazīstams kā mikroskopisks iekaisums, bija paaugstināts nopietnu infekciju risks, salīdzinot ar mikroskopiski izārstētas zarnu gļotādas periodiem.

Mikroskopiska iekaisuma gadījumā nopietnu infekciju skaits bija 4,62 uz 100 cilvēkiem gadā. Rādītājs mikroskopiski sadziedētajai gļotādai bija 2,53. Tas atbilda 59 % relatīvā riska pieaugumam mikroskopiskā kuņģa un zarnu trakta iekaisuma gadījumā, samērojot rezultātus pēc vairākiem iespējamiem jaucējfaktoriem.

Interesanti, ka rezultāti saglabājās arī pēc samērošanas pēc izrakstītajām IZS zālēm un citādi bija līdzīgi neatkarīgi no vecuma grupas, dzimuma un izglītības līmeņa.

Pētnieki norāda, ka ir pierādījuši, ka pat mikroskopiska zarnu iekaisuma periodos IZS pacientiem ir paaugstināts nopietnu infekciju, tostarp sepses risks, salīdzinot ar periodiem, kad viņiem ir mikroskopiski izārstēta gļotāda. Tas attiecas arī uz pacientiem, kuriem klīniskā izteiksmē ir zemas aktivitātes slimība, bet kuriem ir mikroskopisks zarnu iekaisums.

Rezultāti liecina, ka pilnībā izdziedinātas zarnu gļotādas sasniegšana IZS gadījumos var samazināt nopietnu infekciju risku. Tas ir svarīgi, jo nopietnas infekcijas pašlaik veicina saslimstības un mirstības palielināšanos gan bērniem, gan pieaugušajiem ar IZS.

AVOTS: Mårild K, Söderling J, Axelrad J, et al. Histological activity in inflammatory bowel disease and risk of serious infections: A nationwide study. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2023