PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījumā ar 418 000 eiropiešu atklāts, ka dažādi pārtikas produkti ir saistīti ar dažādiem insulta veidiem

Doctus
Dažādi pārtikas produkti ir saistīti ar dažāda veida insulta riskiem, secināts lielā pētījumā, kurš veikts deviņās Eiropas valstīs.

Pētījuma mērķis bija izpētīt saistību starp nozīmīgākajiem pārtikas produktiem un uztura šķiedrvielām un insulta apakštipiem lielā, perspektīvā kohortā. Pētījumā analizēja datus par 418 329 vīriešiem un sievietēm no deviņām Eiropas valstīm; vidējais novērošanas laiks bija 12,7 gadi. Uzturs tika novērtēts, izmantojot apstiprinātas, katrai valstij specifiskas anketas, kurās tika uzdoti jautājumi par ikdienas pārtikas uzņemšanu pēdējā gada laikā. Daudzfaktoru koriģētā Cox regresijas metode tika izmantota, lai novērtētu išēmiska un hemorāģiska insulta bīstamības koeficientu (HR), kas saistīts ar sarkanās un pārstrādātās gaļas, mājputnu, zivju, piena produktu, olu, labības, augļu un dārzeņu, pākšaugu, riekstu un sēklu patēriņu, kā arī šķiedrvielu uzņemšanu. Išēmiska insulta gadījumā (4281 gadījums) mazāks risks tika novērots, ja lielāks bija kombinētais augļu un dārzeņu patēriņš (HR; 95% TI uz 200 g / dienā lielāks patēriņš, 0,87; 0,82–0,93, P-tendence <0,001), uztura šķiedrvielas (uz 10 g / dienā, 0,77; 0,69–0,86, P-tendence <0,001), piens (uz 200 g / dienā, 0,95; 0,91–0,99, P-tendence = 0,02), jogurts (uz 100 g / dienā, 0,91; 0,85–0,97, P-tendence = 0,004) un sieru (uz 30 g / dienā 0,88; 0,81–0,97, P-tendence = 0,008), savukārt lielāks risks tika novērots ar lielāku sarkanās gaļas patēriņu, kas mazinājās, samērojot ar citiem statistiski nozīmīgiem pārtikas produktiem (uz 50 g dienā, 1,07; 0,96–1,20, P-tendence = 0,20). Hemorāģiskā insulta gadījumā (1430 gadījumi) lielāks risks bija saistīts ar lielāku olu patēriņu (uz 20 g / dienā 1,25; 1,09–1,43, P-tendence = 0,002).

Išēmiska insulta risks bija apgriezti saistīts ar augļu un dārzeņu, uztura šķiedrvielu un piena produktu patēriņu, savukārt hemorāģiskā insulta risks bija pozitīvi saistīts ar olu patēriņu. Acīmredzamās saistību atšķirības izceļ išēmiskā un hemorāģiskā insulta apakštipu atsevišķas izpētes nozīmi.

 

AVOTS:Perez-Cornago A, Butterworth AS, Wood AM, et al. The associations of major foods and fibre with risks of ischaemic and haemorrhagic stroke: a prospective study of 418 329 participants in the EPIC cohort across nine European countries. European Heart Journal, 2020

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus