PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījums: smēķēšana rada iekaisumu organismā, aktivējot neitrofilos leikocītus

Doctus
Nav noslēpums, ka tabaka ir kaitīga veselībai, taču līdz šim nebija skaidrs, kā tieši tabakas lietošana rada iekaisumu cilvēka organismā. Tas beidzot noskaidrots ASV un Zviedrijas zinātnieku veiktā pētījumā.

Zinātnieki ASV un Zviedrijā atklājuši, ka nikotīns aktivē neitrofilos leikocītus, kas savukārt atbrīvo iekaisumu veicinošas molekulas.

Šāds secinājums iegūts, veicot pētījumu ar cilvēku un peļu neitrofiliem leikocītiem. Leikocītus stimulēja, tiem pievienojot nikotīnu; pēc tam mērīja iekaisuma molekulu līmeni. Izmantojot nelielus molekulu inhibitorus un neitrofilus no ģenētiski modificētām peļu šūnu līnijām, zinātnieki identificēja būtiskus receptorus un signālus, kas iesaistīti ar nikotīnu saistītā neitrofilu aktivācijas procesā.

Smēķēšanas loma ļaundabīgu onkoloģisku slimību patoģenēzē zināma jau vairākus gadu desmitus, taču smēķēšanas saistība ar imūnās sistēmas pārmaiņām ir mazāk skaidra. Šis pētījums ir būtisks, jo izskaidro, ka nikotīns ietekmē organismu ne tikai smēķējot, bet arī nonākot organismā dažādos citos veidos.

AVOTS: A. Hosseinzadeh, P. R. Thompson, B. H. Segal, C. F. Urban. Nicotine induces neutrophil extracellular traps. Journal of Leukocyte Biology, 2016; 100 (5): 1105.