PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Šizofrēnijas pacientiem pieckārt lielāks risks veikt pašnāvības mēģinājumu

Doctus
Pētījumā, kas veikts Toronto Universitātē (Kanādā) veiktā pētījumā noskaidrots, ka cilvēkiem, kuri cieš no šizofrēnijas un bērnībā vai agrā jaunībā pret viņiem ir bijusi vērsta vardarbība, ir piecreiz lielāka iespēja veikt pašnāvības mēģinājumu.

Pašnāvības mēģinājumu dzīves laikā veic 39,2 % pacientu ar šizofrēniju, turpretī cilvēki bez šizofrēnijas vien 2,9 %.

Pat ņemot vērā biežākos pašnāvības mēģinājumu veikšanas riska faktorus, cilvēkiem ar šizofrēniju ir piecreiz lielāka iespēja veikt pašnāvības mēģinājumu, skaidro pētījuma vadošā autore Esme Fuller-Thomson.

Pētījums veikts, izmantojot datus par 21 744 Kanādas iedzīvotājiem – no tiem 101 cilvēki atzina, ka tiem diagnosticēta šizofrēnija. Pētījumā zinātnieki konstatēja, ka sievietes un cilvēki, kuri lietojuši alkoholu vai narkotiskās vielas anamnēzē, kā arī cilvēki ar smagiem depresīviem traucējumiem ir paaugstināta riska grupā. Cilvēkiem, kuriem ir šizofrēnija, pret kuriem jaunībā bijusi vērsta vardarbība, ir piecas reizes lielāka iespēja veikt pašnāvības mēģinājumu.

Saprotams, ka šizofrēnija skar ļoti dažādus cilvēkus – zināšanas par paaugstināto pašnāvību risku indivīdiem, kuri cietuši no vardarbības un/vai lieto narkotiskas vielas, var palīdzēt ārstiem šos cilvēkus aprūpēt.

AVOTS: Esme Fuller-Thomson and Bailey Hollister. Schizophrenia and Suicide Attempts: Findings from a Representative Community-Based Canadian Sample. Schizophrenia Research and Treatment, February 2016.