PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sociālā distancēšanās samazināja saslimstību ar elpošanas ceļu infekcijām bērniem Somijā

Doctus
Somija martā karantīnu Covid-19 pandēmijas dēļ un sekojošie sociālās distancēšanas pasākumi samazināja bērnu neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu skaitu gandrīz par vienu trešdaļu, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, secināts pētījumā.

Pētnieki analizēja slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļu darbu četras nedēļas pirms un četras nedēļas pēc valstī izsludinātās karantīnas. No nacionālajiem ziņojumiem tika analizēta iknedēļas saslimstība ar gripu (A + B) un respiratori sincitiālo vīrusu (RSV) bērniem, gripas sezonas dati tika salīdzināti ar iepriekšējām sezonām, sākot no 2015.gada.

Papildus tam, ka samazinājās neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu skaits bērniem, kopš karantīnas sākuma uz pusi samazinājās arī nosūtījumu skaits uz slimnīcu. Līdzīgs samazinājums tika novērots abās pētījumā iekļautajās slimnīcās, un attiecība uz visu vecumu bērniem.

Lielākajai daļai bērnu neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu cēlonis ir vīrusu izraisītas elpceļu infekcijas, karantīnas laikā īpaši samazinājās augšējo elpceļu un vidusauss infekciju gadījumu skaits. Izmaiņas bija visredzamākās attiecībā uz apakšējo elpceļu infekciju, t.i., bronhīta un pneimonijas gadījumiem, kuru sastopamība samazinājās līdz aptuveni vienai piektdaļai. Līdzīgs samazinājums nebija redzams skaitļos 2019. gada pavasarī.

Gripas sezona un RSV epidēmija beidzās drīz pēc tam, kad tika izsludināta karantīna. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, gripas sezona ilga tikai aptuveni pusi no tās parastā ilguma (8 nedēļas salīdzinājumā ar 13-20 nedēļām iepriekšējos gados). Pētījuma laika posmā iesaistītajās slimnīcās netika konstatēti Covid-19 gadījumi bērniem.

"Mēs esam pieraduši pie idejas, ka bērniem gandrīz visu laiku ir elpceļu infekcijas; visbiežāk viņi cieš no bronhīta un vidusauss infekcijām. Bērni, kas jaunāki par gadu, arī bieži tiek hospitalizēti RSV vai gripas dēļ. Tomēr mūsu atklājumi tagad liecina, ka sociālajai distancēšanai ir liela loma bērnu infekciju, neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu un hospitalizācijas mazināšanā, "stāsta pediatrijas profesors Marjo Renko no Austrumu Somijas universitātes.

AVOTS: Kuitunen I, Artama M, Mäkelä L, et al. Effect of Social Distancing Due to the COVID-19 Pandemic on the Incidence of Viral Respiratory Tract Infections in Children in Finland During Early 2020. Pediatric Infectious Disease Journal, 2020.