PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sociālā distancēšanās samazināja saslimstību ar elpošanas ceļu infekcijām bērniem Somijā

Doctus
Somija martā karantīnu Covid-19 pandēmijas dēļ un sekojošie sociālās distancēšanas pasākumi samazināja bērnu neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu skaitu gandrīz par vienu trešdaļu, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, secināts pētījumā.

Pētnieki analizēja slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļu darbu četras nedēļas pirms un četras nedēļas pēc valstī izsludinātās karantīnas. No nacionālajiem ziņojumiem tika analizēta iknedēļas saslimstība ar gripu (A + B) un respiratori sincitiālo vīrusu (RSV) bērniem, gripas sezonas dati tika salīdzināti ar iepriekšējām sezonām, sākot no 2015.gada.

Papildus tam, ka samazinājās neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu skaits bērniem, kopš karantīnas sākuma uz pusi samazinājās arī nosūtījumu skaits uz slimnīcu. Līdzīgs samazinājums tika novērots abās pētījumā iekļautajās slimnīcās, un attiecība uz visu vecumu bērniem.

Lielākajai daļai bērnu neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu cēlonis ir vīrusu izraisītas elpceļu infekcijas, karantīnas laikā īpaši samazinājās augšējo elpceļu un vidusauss infekciju gadījumu skaits. Izmaiņas bija visredzamākās attiecībā uz apakšējo elpceļu infekciju, t.i., bronhīta un pneimonijas gadījumiem, kuru sastopamība samazinājās līdz aptuveni vienai piektdaļai. Līdzīgs samazinājums nebija redzams skaitļos 2019. gada pavasarī.

Gripas sezona un RSV epidēmija beidzās drīz pēc tam, kad tika izsludināta karantīna. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, gripas sezona ilga tikai aptuveni pusi no tās parastā ilguma (8 nedēļas salīdzinājumā ar 13-20 nedēļām iepriekšējos gados). Pētījuma laika posmā iesaistītajās slimnīcās netika konstatēti Covid-19 gadījumi bērniem.

"Mēs esam pieraduši pie idejas, ka bērniem gandrīz visu laiku ir elpceļu infekcijas; visbiežāk viņi cieš no bronhīta un vidusauss infekcijām. Bērni, kas jaunāki par gadu, arī bieži tiek hospitalizēti RSV vai gripas dēļ. Tomēr mūsu atklājumi tagad liecina, ka sociālajai distancēšanai ir liela loma bērnu infekciju, neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumu un hospitalizācijas mazināšanā, "stāsta pediatrijas profesors Marjo Renko no Austrumu Somijas universitātes.

AVOTS: Kuitunen I, Artama M, Mäkelä L, et al. Effect of Social Distancing Due to the COVID-19 Pandemic on the Incidence of Viral Respiratory Tract Infections in Children in Finland During Early 2020. Pediatric Infectious Disease Journal, 2020.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus