PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai insults ir saistīts ar depresiju pirms tā rašanās?

Doctus
Vai insults ir saistīts ar depresiju pirms tā rašanās?
Freepik.com
Lai gan depresija ir izplatīta problēma cilvēkiem, kuriem ir bijis insults, dažiem cilvēkiem depresijas simptomi var būt vairākus gadus pirms insulta, liecina jauns pētījums. Pētnieki atklāja, ka cilvēkiem, kuriem attīstījās insults, depresijas simptomi bija pirms insulta sākuma un vēl vairāk pasliktinājās pēc insulta.

Pētījuma mērķis bija noteikt depresijas simptomu izplatību vairākus gadus pirms un pēc insulta.

Tika analizēti 10 797 dalībnieku no Anglijas dati. Pētījuma dalībniekiem sākotnēji insulta nebija (1. vilnis). Tika salīdzināti dalībnieki ar insultu 12 novērošanas gadu laikā (2.–7. vilnis) ar cilvēkiem bez insulta, ņemot vērā vecumu, dzimumu, izglītību, etnisko piederību un asinsvadu riska faktorus. Depresijas simptomu trajektorijas pirms un pēc insulta tika analizētas, izmantojot daudzfaktoru modeļus.

No 10 797 dalībniekiem (vidējais vecums 64,6 ± 9,9 gadi, 54,8 % sieviešu) tika idenfificētas 425 personas ar incidentu insultu. Novērtējumā pirms insulta šie indivīdi uzrādīja depresijas simptomu pieaugumu, salīdzinot ar atbilstošām kontrolēm. Pēc akūta notikuma, tika novērots depresijas simptomu pieaugums.  Simptomu līmeņa analīzes atklāja, ka depresijas simptomu atšķirības starp insultu pārdzīvojušajiem un bez insulta kontroles grupām pirms un pēc insulta bija visizteiktākās ar garastāvokli un nogurumu saistītiem simptomiem.

Insults ir saistīts ar ilgstošu depresijas simptomu pieaugumu. Neliela daļa no šī pieauguma notiek vairākus gadus pirms insulta, iespējams, tas liecina par patoloģisku procesu. Īpaša uzmanība jāpievērš depresijas simptomiem ilgstošas ​​slimnieku aprūpes laikā un īpaši ar nogurumu saistītiem simptomiem.

AVOTS: Blöchl M, Nestler S. Long-term Changes in Depressive Symptoms Before and After Stroke. Neurology, 2022; 10.1212/WNL.0000000000200756