PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vidusjūras diēta - prostatas vēža profilaksei

Doctus
Vidusjūras diēta - prostatas vēža profilaksei
Freepik.com
Vīriešiem, kuri pārsvarā ievēro Vidusjūras diētu, ir mazāka iespēja saslimt ar prostatas vēzi. Šī diēta arī uzlabo viņu atveseļošanās iespējas, ja viņiem ir diagnosticēts prostatas vēzis un tiek pielietota staru terapija.

Pētnieki salīdzināja mikroelementu koncentrāciju plazmā prostatas vēža slimniekiem ar veselu kontroles grupu, atklājot zemu luteīna, likopēna, alfa karotīna un selēna līmeni pacientiem ar prostatas vēzi un augstu dzelzs, sēra un kalcija līmeni tajā pašā grupā, salīdzinot ar kontroles grupu.

Palielināts DNS bojājums pēc staru terapijas iedarbības arī bija saistīts ar zemu likopēna un selēna līmeni asins plazmā.

Vīriešiem, kuru likopēna koncentrācija plazmā ir mazāka par 0,25 mikrogramiem (ug) uz mililitru (ml) un/vai mazāka par 120 ug/l selēnam, ir paaugstināts prostatas vēža risks un, iespējams, ir jutīgāki pret staru terapijas kaitīgo ietekmi.

Pārtikas produkti, kas ir bagāti ar likopēnu, ir tomāti, melones, papaijas, vīnogas, persiki, arbūzi un dzērvenes. Pārtika, kas bagāta ar selēnu, ietver balto gaļu, zivis, vēžveidīgos, olas un riekstus.

Pētnieki norāda, ka labāk ir ēst pārtiku, kas dabiski ir bagāta ar likopēnu un selēnu, nevis lietot uztura bagātinātājus, kuru ieguvumi saskaņā ar iepriekš veiktiem pētījumiem ir ierobežoti. Pētnieku ieteikums ir uzturā lietot Vidusjūras diētu, piesaistot dietologa palīdzību, jo cilvēki uzņem barības vielas dažādos veidos atkarībā no pārtikas, gremošanas sistēmas, cilvēka genotipa un, iespējams, mikrobioma.

Prostatas vēzis joprojām ir viens no izplatītākajiem un letālākajiem vēža veidiem vīriešiem, taču ar to saistīto uzturvielu trūkumi lielākoties nav zināmi, tāpēc tika veikts šis pētījums. Citi riska faktori, piemēram, etniskā piederība, ģimenes anamnēze un vecums, iepriekš ir bijuši saistīti ar prostatas vēzi.

Ir pārliecinoši pierādījumi, ka liekais svars un augums palielina prostatas vēža risku. Diētas ar augstu piena produktu un zemu E vitamīna saturu var arī palielināt risku, taču pierādījumi nav tik skaidri. E vitamīns ir atrodams augu eļļās, riekstos, sēklās, augļos un dārzeņos.

Šis pētījums ir pirmais, kas novērtē mikroelementu un mikroelementu koncentrāciju plazmā attiecībā uz prostatas vēzi Dienvidaustrālijas populācijā.

AVOTS: Dhillon VS, Deo P, Fenech M. Plasma Micronutrient Profile of Prostate Cancer Cases Is Altered Relative to Healthy Controls—Results of a Pilot Study in South Australia. Cancers, 2022; 15 (1): 77