PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zemas devas aspirīna lietošana pēc prostatas vēža diagnosticēšanas neuzlabo izdzīvotības rādītājus

Doctus
Zemas devas aspirīna lietošana nemazina kopējo mirstību no prostatas vēža populācijas līmenī. Tomēr rezultāti apliecina, ka ilgstoša zemas devas aspirīna lietošana ir saistīta ar zemāku mirstību no prostatas vēža 5 gadus pēc vēža diagnosticēšanas.

Iepriekš veiktos pētījumos ir iegūti rezultāti, ka aspirīna lietošana uzlabo prostatas vēža pacientu izdzīvotību. Tādēļ šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp aspirīna lietošanu pēc prostatas vēža diagnosticēšanas un mirstību no prostatas vēža. Šis bija Dānijas populācijā balstīts kohortas pētījums. Pētījumā iekļāva vīriešus, kuriem 2000. – 2011.gadā diagnosticēja prostatas adenokarcinomu. No Nacionāliem reģistriem tika iegūta informācija par ļaundabīgo audzēju, medikamentu lietošanu, primāru prostatas vēža terapiju, blakus saslimšanām un sociālekonomiskiem rādītājiem. Zemas devas aspirīna (75 – 150 mg) lietošana tika definēta kā divas vai vairāk aspirīna receptes gada laikā pēc prostatas vēža diagnosticēšanas. Novērošana sākās gadu pēc prostatas vēža diagnosticēšanas. Sekundārās analīzēs analizēja zemas devas aspirīna lietošanu 5 vai 7,5 gadus pēc prostatas vēža diagnosticēšanas.

No 29 136 pētījumā iekļautajiem pacientiem (mediānais vecums bija 70 gadi) 4,9 novērošanas gadu laikā 7633 nomira no prostatas vēža un 5575 nomira citu cēloņu dēļ. Aspirīna lietošana pēc prostatas vēža diagnosticēšanas bija saistīta ar prostatas vēža specifisko mirstību (HR=0,95; 95 % TI [0,89 – 1,01]) un visu cēloņu mirstību (HR=1,12; 95 % TI [1,05 – 1,2]).  Sekundārās analīzes uzrādīja, ka prostatas vēža mirstība nedaudz samazinās, lietojot zemas devas aspirīnu piecus gadus (HR=0,91; 95 % TI [0,83 – 1,01]) un 7,5 gadus (HR=0,84; 95 % TI [0,72 – 0,97]).

Pētnieki secina, ka šī pētījuma rezultāti neapstiprina kopējo zemas devas aspirīna efektu uz prostatas vēža mirstību, tomēr papildus rezultātu analīze uzrādīja, ka ilgstoša (ilgāk par 5 gadiem) aspirīna lietošana var nedaudz mazināt mirstību no prostatas vēža.

 

AVOTS: Skriver C, Dehlendorff C, Borre M, et al. Use of Low-Dose Aspirin and Mortality After Prostate Cancer Diagnosis. Annals of Internal Medicine, 2019