PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacienta uzraudzības spēju novērtējums pēc lokalizētas melanomas ārstēšanas

Doctus
Pacienta uzraudzības spēju novērtējums pēc lokalizētas melanomas ārstēšanas
Pixabay.com
Pacienta vadīta uzraudzība ir cerīgs jauns uzraudzības modelis pacientiem, kam veikta lokalizētas melanomas ekscīzija. Lai noskaidrotu, vai pacientu vadīta uzraudzība ir droša, iespējama un pieņemama, salīdzinot to ar klīnicista vadītu uzraudzību, tika veikts pilotpētījums – nejaušināts, divu speciālistu vadīts.

Pētījums norisinājās Sidnejā, Austrālijā primārās aprūpes ādas vēža klīnikā. Dalībnieki bija 100 melanomas pacienti, kam pieder viedtālrunis, ir partneris, kas var asistēt ar ādas pašapskati un regulāri apmeklē ieplānotās kontroles vizītes pie ārsta. Dalībnieki tika nejaušināti (1:1) grupās: sešus mēnešus ilgā pacienta vadītā uzraudzībā (standarta aprūpe pēc melanomas ekscīzijas plus atgādinājumi veikt ādas pašapskati, pacienta veikta dermatoskopija, pieejams teledermatologa novērtējums un pieejamība ātrām neieplānotām kontroles vizītēm pie speciālista) vai sešus mēnešus ilgā klīnicista vadītā uzraudzībā.

Primārais pētījuma iznākums bija proporcija ar pacientiem, kas veica pašuzraudzību atbilstīgi rekomendācijām. Sekundārs iznākums – pacienta ziņotie iznākumi (ādas pašapskates zināšanas, attieksme, prakse, psiholoģiskie iznākumi, citas veselības aprūpes lietošana) un klīniskie iznākumi (klīnikas vizītes, ādas ķirurģija, jauna primāra vai rekurenta melanoma). No simts pacientiem 49 tika iedalīti pacienta vadītā un 51 tika iedalīts klīnicista vadītā aprūpē. Bija pieejami dati no pacientu ziņotiem iznākumiem par 66 pacientiem un klīniskiem iznākumiem par visiem 100 pacientiem. Salīdzinot ar klīnicista vadītu uzraudzību, pacientu vadīta uzraudzība tika asociēta ar biežāku ādas pašapskati (iespēju attiecība IA 3,5; 95 % TI 0,9–14,0) un rūpīgumu (IA 2,2; 95 % I 0,8–5,7). Netika novērotas blaknes uz pacienta psihoemocionālo stāvokli vai biežāku klīnikas apmeklētību vai pieaugumu ādas bojājumu ekscīziju skaitā. Jaunas primāras melanomas vai viena lokāla rekurence tika diagnosticēta kopā astoņim (16 %) dalībniekiem intervences grupā, ieskaitot 5 (10 %), kas tika ievērotas pirms rutīnas vizītes pie ārsta.

Šis pilotpētījums norāda, ka pacientu vadīta uzraudzība pēc lokalizētas melanomas ekscīzijas ir droša, derīga un pieņemama metode.

Avots: Ackermann DM, Dieng M, Medcalf E, et al. Assessing the Potential for Patient-led Surveillance After Treatment of Localized Melanoma (MEL-SELF): A Pilot Randomized Clinical Trial. JAMA Dermatol. Published online November 24, 2021. doi:10.1001/jamadermatol.2021.4704