PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Piecas vai desmit dienas ilgs antibiotiku kurss bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju — vai ir atšķirības klīniskajā iznākumā?

Doctus
Piecas vai desmit dienas ilgs antibiotiku kurss bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju — vai ir atšķirības klīniskajā iznākumā?
Pixabay.com
Īsāks antibiotiku lietošanas ilgums varētu uzlabot gan līdzestību medikamentu lietošanā, gan novērst nevēlamās blaknes, gan arī mazināt izmaksas. Taču šobrīd bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju, kuras gaita ir viegla/vidēji smaga, lielākā daļa vadlīniju rekomendē ilgāku (bieži desmit dienas ilgu) antibiotiku kursu. Lai salīdzinātu antibiotiku lietošanas ilguma pārākumu, tika veikts nejaušināti kontrolētu pētījumu salīdzinošs pētījums.

Klīniskie pētījumi tika izgūti no tādām datubāzēm kā Medline, Embase, Web of Science un Cochrane Library, kā arī no trīs Ķīnas lokālajām datubāzēm par periodu līdz 2022. gada 31. martam. Analīzē tika iekļauti pētījumi, kur salīdzināti īsāki un garāki antibiotiku lietošanas kursi bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju, kuras gaita nav smaga. Primārais pētījuma iznākums bija ārstēšanas neveiksme (definēta kā pneimonijas saglabāšanās ārstēšanas fonā vai tādu jaunu vitāli bīstamu simptomu kā letarģija, bezsamaņa, krampji utt. parādīšanās), paaugstināta temperatūra virs > 38 °C pēc ārstēšanas pabeigšanas, nepieciešamība mainīt antibiotiku, hospitalizācija, nāve, vismaz trīs zāļu devu izlaišanas epizodes, izstāšanās no pētījuma.

Meta–analīzē tika iekļauti deviņi klīniskie pētījumi ar 11 143 dalībniekiem, no kuriem 98 % bija 2—59 mēnešus veci, 58 % zēnu. Astoņi pētījumi ar 10 662 pacientiem pētīja ārstēšanas neveiksmi. Ārstēšanas neveiksmi konstatēja 12,8 % pret 12,6 % gadījumu, salīdzinot īsāku un garāku antibiotiku lietošanas kursa ilgumu. Augstas kvalitātes pētījumi uzrādīja, ka īsāka kursa antibiotiku lietošana salīdzinājumā ar garāka kursa perorālu antibiotiku lietošanu neizceļ nevienas grupas pārākumu, ņemot vērā ārstēšanas neveiksmes bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju (riska attiecība 1,01; 95 % TI 0,92—1,11; riska atšķirība 0,00; 95 % TI -0,01—0,01, I²=0 %). Trīs dienas ilgs antibiotiku kurss nebija sliktāks par piecas dienas ilgu antibiotiku kursu (riska attiecība 1,01; 95 % TI 0,91—1,12; I²=0 %) un piecu dienu kurss nebija sliktāks par desmit dienu kursu attiecībā uz ārstēšanas neveiksmēm (riska attiecība 0,87; 95 % TI 0,50—1,53; I² 0 %). Īsāks antibiotiku lietošanas kurss tika saistīts ar retākiem ziņojumiem par gastroenterīta attīstību (riska attiecība 0,79, 95 % TI 0,66—0,95).

Šīs meta–analīzes rezultāti norāda, ka īsāks antibiotiku lietošanas kurss bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju, kuras gaita ir viegla/vidēji smaga, neuzrāda sliktāku efektu kā garāks antibiotiku lietošanas kurss, salīdzinot ārstēšanas neveiksmes. Klīnicisti tiek aicināti apsvērt iespēju parakstīt īsāku antibiotiku kursu bērniem ar sadzīvē iegūtu pneimoniju, kuras gaita nav smaga.

AVOTS: Li Q, Zhou Q, Florez ID, et al. Short-Course vs Long-Course Antibiotic Therapy for Children With Nonsevere Community-Acquired Pneumonia: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Pediatr. Published online November 14, 2022. doi:10.1001/jamapediatrics.2022.4123