PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Smēķēšanas saistība ar urīnskābes līmeni serumā pieaugušajiem

Doctus
Smēķēšanas saistība ar urīnskābes līmeni serumā pieaugušajiem
Pixabay.com
Pasaulē pieaug podagras izplatība, tāpēc ļoti būtiski ir profilaktiskie pasākumi veselīga dzīvesveida un optimāla urīnskābes līmeņa serumā uzturēšanai. Līdzpastāvoša sabiedrības veselības problēma ir augošais elektronisko cigarešu lietotāju skaits, turklāt daļa no smēķētājiem lieto gan elektroniskās, gan parastās cigaretes. Līdz šim iegūtie dati par smēķēšanas ietekmi uz urīnskābes līmeni serumā ir strīdīgi.

Šā pētījuma autori centušies nonākt pie verdikta – vai smēķēšanas paradumi tiešām ir saistīti ar paaugstinātu urīnskābes līmeni, un vai novērojamas atšķirības tajā, ko cilvēks smēķē – elektroniskās cigaretes, parastās cigaretes vai abas. Tika analizēti dati par 27 013 dalībniekiem (11 924 vīrieši, 15 089 sievietes), iedalītiem pēc smēķēšanas statusa: duālie smēķētāji (smēķē gan elektroniskās, gan parastās cigaretes), smēķētāji (viens cigarešu veids), bijušie smēķētāji un nesmēķētāji. Statistiskai analīzei tika izmantoti loģistiskās regresijas modeļi.

Salīdzinājumā ar vīriešiem nesmēķētājiem, vīriešiem, kas smēķēja abus cigarešu veidus bija ievērojami augstāks urīnskābes līmenis serumā (iespēju attiecība [IA] 1,43; 95 % TI 1,08–1,88). Sievietēm seruma urīnskābes līmenis bija augstāks tām, kas smēķēja (arī vienu cigarešu veidu) salīdzinājumā ar nesmēķētājām (IA 1,68; 95 % TI 1,25–2,25). Augstāks urīnskābes līmenis serumā paredzami biežāk sastopams būs vīriešiem, kas smēķē abus cigarešu veidus un ir ar vairāk kā 20 paku gadu smēkēšanas anamnēzi (IA 1,84; 95 % TI 1,06–3,18).

Pētījuma autori rekomendē līdz ar smēķēšanas atmešanas pasākumu iniciēšanu pacientiem izvērtēt arī urīnskābes līmeni serumā.

Avots: Jang, Y. S., Nerobkova, N., Yun, I., Kim, H., & Park, E. C. (2023). Association between smoking behavior and serum uric acid among the adults: Findings from a national cross-sectional study. PloS one, 18(5), e0285080. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0285080