PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vēža pacientam veikta sarežģīta ķirurģiska operācija, kas ļaus atjaunot runas funkciju

Doctus
Vēža pacientam veikta sarežģīta ķirurģiska operācija, kas ļaus atjaunot runas funkciju
Freepik
Šī gada janvārī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā veikta Latvijā pirmā operācija, kuras laikā pacientam tika ievietota balss protēze.

Romāns Dzalbs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Onkoķirurģijas klīnikas, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs stāsta, ka pacients tika nosūtīts un izmeklēts “zaļā koridora” ietvaros. Pirms pusotra mēneša parādījās balss piesmakums un kamola sajūta kaklā. Pacientam tika diagnosticēts balsenes vēzis un labākais risinājums bija ķirurģiskā ārstēšana. Lai varētu veikt šo operāciju mūsu slimnīcā, nevis citviet Eiropā, nepieciešamo balss protēzi pacients iegādājās pats.

“Līdz šim tikai aptuveni trešdaļa no ķirurģiski operētiem balsenes vēža pacientiem pēc totālas laringektomijas* iemācījās runāt un, diemžēl, tikai puse no viņiem varēja sazināties saprotami. Tādēļ ielaista balsenes vēža pacienti, apsverot savu pēcoperācijas dzīves kvalitāti, diemžēl izvēlas dzīves kvalitāti saudzējošāku ārstēšanas taktiku, bet ar īsāku prognozēto dzīvildzi.” – skaidro ārsts Romāns Dzalbs.

“Vairāk kā gada garumā esam izdarījuši visus nepieciešamos priekšdarbus un pagājušā gada nogalē Nacionālajam Veselības dienestam (NVD) iesniedzām detalizētus aprēķinus. Šobrīd gaidām atbildi.  Vienas protēzes izmaksas ir aptuveni 400 eiro, bet ik pēc 3 – 6 mēnešiem tā ir jānomaina. Diemžēl, lielākā daļa onkoloģisko pacientu šajā sociāli-ekonomiskajā situācijā nevar atļauties šādus regulārus izdevumus, arī tādēļ šie pacienti ir spiesti izdarīt kā viņiem šķiet “racionālu” izvēli, atsakoties no turpmākās dzīves kvalitātes. Igaunijā un Lietuvā šāda veida protēzes un ķirurģiskās operācijas ir valsts apmaksātas. Ir mūsu pacienti, kuriem Igaunijā, Vācijā un citur (par maksu) veikta šāda operācija un viņi turpina nākt uz konsultācijām pie mūsu ārstiem, novēro savu veselības stāvokli. Šie cilvēki spēj sazināties un dzīvot pilnvērtīgu, sociāli aktīvu dzīvi! Tas ir būtiskākais ieguvums – cilvēka dzīves kvalitāte!” – ir pārliecināta Elza Rāte, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Onkoķirurģijas klīnikas, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas ārste - otolaringoloģe.

Operācija tika veikta janvāra vidū. Tā ilga 4 stundas un noritēja veiksmīgi. Pēc operācijas pacienta veselības stāvoklis bija stabils. Viņš saņēma ārstēšanu, konsultācijas un ieteikumus un tika izrakstīts no slimnīcas jau 9. pēcoperācijas dienā.  Lai veiksmīgi turpinātu sociāli aktīvu dzīvi,  pacientam būs nepieciešama apmācība logopēda uzraudzībā.

Ooperāciju veica multidisciplināra mediķu komanda: RAKUS “Latvijas Onkoloģijas centrs” Onkoķirurģijas klīnikas, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs, otolaringoloģe Elza Rāte; rezidente otolaringoloģijā Anda Pūķe, anestezioloģe, reanimatoloģe Aija Krastiņa, bronhoskopists Ainārs Zariņš, anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes māsa Zane Vēja,  anestēzijas, intensīvas, neatliekamās aprūpes māsa Elīna Vilcāne,  operāciju māsa Elita Birzniece, māsu palīdze Dace Markovska.

Ik gadu Latvijā tiek diagnosticēti vidēji 20 balsenes vēža pacienti, kuriem būtu nepieciešama šāda veida ķirurģiskā operācija ar balsenes protēzes ievietošanu. Tāpat, ir apzināti aptuveni 80 pacienti, kuriem būtu nepieciešama šāda operācija jau tuvākajā laikā.