PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2015

GUNTIS BULDINSKIS, Onkologs, urologs Jelgavas poliklīnikā

PAR SEPTEMBRA NUMURU

Septembris. Arī man skolas soma mugurā, mācīšos, mācīšos un vēlreiz mācīšos! Kas golfam kopīgs ar medicīnu? Precizitāte. Noli nocere. Nekaitē! Golfa laukumi bieži atrodas blakus dārgām privātmājām. Ar golfu esmu uz jūs, tuvāks — kalnu velosipēdu maratons.

Kā vienmēr Doctus raksta par aktuālām tēmām.

Ar sarkaniem burtiem un vismaz trim izsaukuma zīmēm gribu izcelt Sandras Vestermanes publicētās tabulas ieteikumu: pie muguras sāpēm NPL neizrakstīt parenterāli!!! Praksē ir pilnīgi pretēji. Daudzi ārsti un arī pacienti uzskata, ka bez šprices nav nekāda īsta ārstēšana. Pētījumos gan pierādīts, ka pret sāpēm 0,9% NaCl i.m. palīdz labāk nekā placebo tablete, šprice tomēr ir dramatiskāka ārstēšana. Ģimenes ārstiem interesants būs raksts, kur dažādas reālas situācijas komentē kardiologi.

Iesaku izlasīt Dr. Igora Careva rakstu — izsmeļoši par vīriešu erektilo disfunkciju. Alvils Helds raksta par 1. tipa cukura diabētu — daudz kas atkarīgs no kaitīgiem dzīvesveida faktoriem: smēķēšanas, aptaukošanās, mazkustīguma. Esam sākuši ēst kā amerikāņi, arī slimojam kā amerikāņi.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Vai elpceļu slimniekiem jābaidās no rudens?

Kā pavasaris, tā rudens tradicionāli tiek uzskatīts par gadalaiku, kam ir lielāka negatīvā ietekme uz cilvēku veselību nekā vasarai vai ziemai. Elpceļu simptomi pacientiem var variēt no vieglas deguna tecēšanas līdz astmas vai hroniskas obstruktīvas plaušu slimības uzliesmojumiem. Kas rudenī patiesībā mainās un kāda tam ir nozīme?

M. Bukovskis

Pacients ar hipertensiju. Ģimenes ārsts vaicā speciālistam

Paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors koronārai sirds slimībai, cerebrovaskulārai slimībai, perifēro artēriju slimībai, nieru mazspējai un priekškambaru mirgošanai, tomēr dažkārt optimālu tā līmeni noregulēt ir teju neiespējami un nepieciešams kolēģa padoms. Rakstā esam apkopojuši ģimenes ārstu sagatavotus klīniskos gadījumus, kurus risināt palīdz kardiologi un ginekologs.

Z. Krastiņa, I. Norko, J. Bondins, I. Ločmele

Seksuālo disfunkciju farmakoloģiskā terapija

Seksuālais kontakts jeb dzimumakts ir mūsu emocionālās vajadzības pēc pieņemšanas un apliecinājuma fiziskā izpausme. Vīrieša pašnovērtējums bieži vien saistīts ar viņa spēju veikt apmierinošu dzimumaktu, tāpēc seksuālo funkciju traucējumi uztverami par ļoti nopietnu veselības problēmu.

I. Carevs

Multiplās sklerozes simptomātiska terapija

Multiplā skleroze (MS) ir biežākais nopietnas fiziskas nespējas cēlonis darbspējīga vecuma cilvēkiem. Slimībai raksturīgi dažādi simptomi — visbiežāk pirmā pazīme ir sensori traucējumi, tad pievienojas redzes izmaiņas (miglošanās, dubultošanās, asimetrisks redzes zudums), koordinācijas traucējumi, reiboņi, kustību traucējumi.

A. Millers

Tinnitus. Kā palīdzēt pacientam?

Ik dienas otolaringologu apmeklē pacienti ar sūdzībām par troksni ausīs. Skaņas sajūtu, kas rodas bez ārēja skaņas stimula kā fantoma fenomens, definē ar terminu “tinnitus”, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “zvanīšana”. [1]

D. Raumane

Galvenais ir — iedomāties. Ieva Tolmane, hepatoloģe

Pēc ārsta grāda iegūšanas un iesāktas rezidentūras IEVA TOLMANE no praktiskās medicīnas aizgāja. Bet pēc desmit gadiem — atgriezās, no jauna iestājās rezidentūrā un apguva infektologa un hepatologa specialitāti. Medicīnas doktore, uzņēmējdarbības maģistre, Latvijas Universitātes docente, nodaļas vadītāja Latvijas Infektoloģijas centrā.

I. Brikere

Brīdi pirms vētras? E-veselība: fakti, pieredze, tendences

Iecerēts, ka šā gada 1. oktobrī e–veselības sistēma Latvijā sāks darboties pilnvērtīgi, bet no 2016. gada 1. janvāra tās izmantošana būs obligāta visām ārstniecības iestādēm un aptiekām. E–veselībai iztērētā summa tuvojas 10 miljoniem eiro, un izskanējis viedoklis, ka sistēmas juridiskajiem un saturiskajiem uzlabojumiem būs vajadzīgi vēl 18 miljoni eiro.

L. Meķe, I. Bikava