PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2019

Harijs Čerņevskis, Dr. med., asoc. prof., nefrologs

“Ģimenes ārstiem un internistiem noderīgs būs elpas trūkuma simptomiem, diferenciāldiagnostikai un svarīgākajiem terapijas principiem veltītais U. Druskas un D. Žentiņas raksts. Uzsvars uz biežākajiem elpas trūkuma iemesliem — HOPS un bronhiālo astmu.” “Pēdējā laikā ļoti aktualizējušies jautājumi par podagras diagnostiku un terapiju. Savlaicīgi ir žurnāla redaktores S. Pauderes–Loginas dažu jaunāko publikāciju atreferējumi un reimatoloģes J. Zepas komentāri, kas dod dziļāku ieskatu šajā problēmā.”

 “Ja “agrākos laikos” pret vakcināciju nekādas iebildes nebija, tad mūsdienās aizvien biežāk vecākiem ir priekšstats, ka “mans bērns jau ar tādu infekcijas slimību neslimos”. Un tomēr slimo...! Ļoti svarīga tēma atspoguļota prof. D. Zavadskas un kolēģes D. Isarovas rakstā par vakcinācijas pamatiem.”

 “Pilnīgi piekrītu vēstures doktorei un antropoloģei Ritai Grāverei par robu medicīnas vēstures zināšanās par Latvijas ievērojamākajiem zinātniekiem. Raksti par medicīnas vēsturi periodiskajos medicīnas izdevumos būtu ļoti vērtīgi, un priecē tas, ka žurnāls Doctus tam velta uzmanību.”

 “Interesants ir V. V. Vinogradovas raksts par, iespējams, daudziem ārstiem pazīstamu problēmu, kas prasa nedaudz dziļāk padomāt arī par sevi pašu.”

 “Žurnāla numurs man patīk ar īpašu orientāciju tieši uz praktizējošo ārstu un svarīgiem klīniskiem jautājumiem. Patīk, ka žurnāla Doctus numuros nav tikai zinātniski raksti, bet tiek dots arī ieskats ārstu dzīvē ārpus darba, par viņu ceļojumiem, interesēm. Intervijas ar ievērojamiem medicīnas speciālistiem ļauj viņus iepazīt tuvāk arī kā vienkāršus cilvēkus starp mums.”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro.

I. Ruža

Zarnu trakta smadzenes un psihiskās slimības

100 triljoni mikrobu zarnās, saukti arī par “aizmirsto orgānu”, — desmit reizes vairāk nekā šūnu visā organismā. “Visas slimības sākas zarnās” — ar tik skaļu saukli pirms diviem tūkstošiem gadu klajā nāca modernās medicīnas tēvs Hipokrats. Jo vairāk pētām ar modernās zinātnes rīkiem, jo vairāk aptveram Hipokrata teiktā patiesumu.

A. Rasmanis, M. Veģere

Mikroalbuminūrija. Kāpēc tik svarīga?

Pirmie pētījumi mikroalbuminūrijas jomā pieder izcilam amerikāņu diabēta pētniekam Harijam Kīnam (Harry Keen, 1. attēls), kurš pirms vairāk nekā 50 gadiem publicēja pirmos rakstus par mikroalbuminūriju. [1; 2] 1984. gadā trīs pētnieki — Gian Carlo Viberti, Hans–Henrik Parving un Carl Eric Mogensen (2. attēls) sasaistīja cukura diabētu un mikroalbuminūrijas attīstību.

H. Čerņevskis

Pacients ar vārstuļu slimību. Kā nenokavēt īsto brīdi?

Vārstuļu slimības ir viens no biežākajiem sirds mazspējas attīstības iemesliem pēc koronāras sirds slimības un arteriālas hipertensijas, kas tomēr ir visbiežākie iemesli. Savukārt sirds mazspēja ar progresējošu sirds dobumu remodelāciju/dilatāciju var būt iemesls sekundārai vārstuļu nepietiekamībai to fibrozo gredzenu dilatācijas dēļ.

G. Kamzola

Mācīties no pagātnes. RITA GRĀVERE, vēstures doktore, antropoloģe

Ja mēs nezinām pagātni un no tās nemācāmies, tad nākotne būs visai pelēka — domā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja speciāliste, antropoloģe, vēstures doktore Rita Grāvere. Savulaik Ritas Grāveres matemātikas skolotājs Kārlis Bilzens, kuram ir liela nozīme viņas personības tapšanā, nav bijis apmierināts ar talantīgās skolnieces izvēli studēt vēsturi. Taču viņa palika uzticīga gan vēsturei, gan pakāpās sāņus no tās, pievēršoties antropoloģijai.

M. Lapsa

Skābekļa masku vispirms uzlikt sev

Ārstu emocionālā izsīkuma, cinisma un noguruma epidēmiju sauc dažādi: par “izdegšanas sindromu” (H. Freudenberger), “morālo traumu” (Simon G. Talbot & W. Dean, 2018), “cilvēka tiesību pārkāpumu” (P. L. Wible). Fakts, ka pētnieki nevar vienoties par terminoloģiju, norāda uz problēmas sarežģītību, neviennozīmīgumu un daudzfaktoru dabu. Bet pirmais solis ceļā uz atveseļošanos — apzināties, ka problēma ir. Ar kādu “slimību” sirgstam un ko varam darīt jau tagad, lai situāciju labotu?

V. Vinogradova, A. Miksons

Tas ritenis ir iegriezts. Dr. MAREKS VĒJIŅŠ un Dr. DAINIS VORPS

Tolaik, pirms astoņiem gadiem, pārcelšanās pabalsts kādam varbūt tikai sapņos rādījās. Piemaksa par darbu reģionā? Kas tā tāda?! Bet divi daudzsološi jaunie dakteri Mareks Vējiņš un Dainis Vorps, iedzimtie smiltenieši, pabeiguši rezidentūru, ieguvuši ārsta urologa sertifikātu un atsacījuši visai vilinošus darba piedāvājumus Rīgas klīnikās, risināja sarunas par karjeras iespējām Vidzemes slimnīcā Valmierā. Sarunāja un septembrī sāka darbu.

B. Brila