Lūk, gads apmetis slaidu loku un par Latvijas Farmaceitu Ziemas sporta spēlēm varam runāt kā par sekmīgi noritējušu tradicionālu notikumu Latvijas farmaceitu dzīvē.
Lai gan īpaši gausā ziemas atnākšana šosezon lika mazliet šaubīties par to, vai varēs droši saglabāt devīzi „Visi uz slēpēm 2007!" un programmā izstrādāt divus iespējamos rīcības plānus - vienu sniega gadījumā, otru, ja laiks būs gluži pavasarīgs. Taču notika tā, kā tam bija jānotiek, lai pārliecinoši apstiprinātu, ka farmaceitu Ziemas sporta spēļu tradīcija ir iesakņojusies - bija sniegs, bija sals un dzestrais rīts Baiļos netālu no Valmieras pulcēja krietnu dalībnieku skaitu. Vairāk nekā simts entuziastu bija pulcējušies, lai aktīvi piedalītos septiņās sporta disciplīnās vai alternatīvas vēlmes gadījumā izmantotu iespēju doties pārgājienā ar orientēšanās elementiem. Dalībnieku vidū daudz pazīstamu seju no iepriekšējo gadu pulka un daudz jaunu dalībnieku. Prieks, ka farmaceiti labprāt ir kopā savā profesionālajā lokā, vienlaikus izmantojot iespēju brīvo laiku pavadīt ar ģimeni - sastādot astoņu komandu sarakstus, vērojamas bagātīgas ģimeniskās saites - piedalās farmaceitu vīri bērni, sievas, brāļi māsas un mazbērni. Un visiem tiek prieks par emocijām un arī sportiskajām iemaņām, ko dienas gaitā katram izdodas gūt. Kā allaž, kad veiksmīgi īstenojas ilgi plānotas labas ieceres, tas priecē ikvienu - gan azartiskos pasākuma dalībniekus, gan uzņēmīgos organizatorus, gan uzticamos atbalstītājus. Lai neizsīkst organizatoru spars un atbalstītāju dāsnums! Šaubu vairs nav - tikties ziemas viducī - tā ir Latvijas farmaceitu tradīcija. Visiem kopējs prieks un savstarpējs paldies! Lai tā izdodas arī nākamgad!
Ilona Rūķe no Limbažu aptiekas rūpējas, lai tradīcijai ilgs mūžs, un radina arī jauno paaudzi sportiskai un jautrai kopā būšanai noslēguma dejā pirms apbalvošanas ceremonijas
Dzestrs saules pilns ziemas rīts – reģistratoriem un dalībniekiem sals liek berzēt roku pirkstus un nemitīgi kustēties, taču sejas liecina par gatavību būt sportiskā ierindā
Violetā komanda Ziemeļblāzma no Lielvārdes Māras aptiekas ir apņēmības pilna. Viņu komanda, spītējot pieredzētajām traumām, no pērn iegūtās ceturtās vietas šogad pakāpusies uz godpilno otro pozīciju
Spēļu favorīti Dzeltenie pastnieki sevi pierāda arī Olfen jautrības stafetē – solis ir drošs un saliedēts, dīvainā kāpurķēde ripo – vēl, vēl divu soļu pietrūkst līdz finišam...
Vitiron slaloma dalībnieki, kuri tika vērtēti divās disciplīnās – slēpošanas un snovborda nobraucienos, kas izraisīja arī vislielāko sportiskā azarta vilni un līdzjutēju degsmi... Uzvarētāju godā tika nevis pieredze un stabilitāte, bet veiklība un azartis
Decatylen drive – visiecienītākā disciplīna katram, kurš gatavs šļūcienam, un jaunākajiem spēļu dalībniekiem jau pavisam noteikti
Uzvarēja draudzība – tā varam spriest, raugoties Andas Ozoliņas no Homeopātiskās aptiekas un Latvijas Farmaceitu biedrības prezidenta Aigara Eniņa gaiši smaidīgajās sejās
Arī Baiļos var mēģināt skaisti lidot, jo īpaši, ja izvēlēts nepieciešamais inventārs un gūtas zināmas iemaņas...
Jurģis Siliņš no Neriņas aptiekas tika nominēts kā Uguns krusttēvs – visā dienas garumā viņš nepaguris uzraudzīja, lai improvizētajā jurtā kurtajam ugunskuram nenoplok liesmas, jo mīnusi knieba vaigos un sasildīties ik brīdi vajadzēja kādam no spēļu dalīb
Jaunākā sporta spēļu dalībniece Anete Kārkliņa dažus no sportiskajiem uzdevumiem veica gluži patstāvīgi, protams, mammas Inetas vērīgo acu uzraudzībā
Kaujas uzdevumi izvirzīti – to apliecina omulīgais vadonis Napoleons; komandu nosaukumi iedvesmojoši, izraudzīti vislabākie līderi un acīs degsme gūt uzvaras...
Viņi provocē, rotaļājas, fantazē, citē. Kutina nervus, liek savilkt uzacis (kas tas ir?!), liek klausīties vārdos, smaidīt un dauzīties līdzi. DJ Krankenwagen mūzika nav tikai par medicīnu, kaut nenoliedzami — tajā tās ir diezgan daudz. Baltie ķiteļi, teksti un simboliskais mediķa tēls, caur kuru transformēt dzīves grūtības un uzvarēt tās. Un vēl grupā spēlē ārsts(-i).
Jau 25 gadus ar geriatriskiem pacientiem strādā geriatre DAINA ZEPA, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gerontoloģijas klīnikas virsārste. Darbs ar gados ļoti veciem cilvēkiem ir smags — pacienta dzīves līkne slīd lejup, vajag lēnu un pacietīgu attieksmi. Taču šajā darbā ir daudz gandarījuma. “Geriatrija mani ļoti saista, jo ļauj uz cilvēku paskatīties vispusīgi,” teic Dr. Zepa, kura tagad audzina un izglīto nākamo geriatru paaudzi.
Ģimenes ārste MARUTA BINDRE medicīnā strādā 40 gadus un atzīst, ka joprojām darbdienu rītos uz savu praksi Smiltenē dodas ar prieku. Kas iedvesmo? Jaunie ārsti, kas turpina strādāt kopā ar viņu — daktere Ieva Šēna rezidentūru izgājusi viņas praksē, nu turpina darboties patstāvīgi. Iedvesmo attīstība — piemēram, tagad sapnis par telpu paplašināšanu. Un, protams, pacienti, kuru dzīvi ģimenes ārsts ierauga pilnā ritējumā.
Ir piektdienas pēcpusdiena, un Rīgas 1. slimnīcas Ginekoloģijas nodaļā valda rāms miers. Citādi ir darbdienu rīti. “Nekādas rīta kafijas. Kā pārkāpju savas karaļvalsts slieksnim, zinu, cikos pacients ir operāciju zālē, komanda ir gatava darbam,” saka nodaļas vadītāja Dr. SANDA REINIKA. Dakterei ir silta, iedrošinoša balss, un sarunā viņa vairākkārt uzsver, cik ārsta darbā būtiski redzēt ne tikai medicīnisko problēmu, bet arī to, kas aiz pacienta ārējās maskas.
Pēc Anglijas pilsētā Plimutā pavadītiem astoņiem gadiem Dr. ARMANDS SKRŪZMANIS ir atgriezies Latvijā, pašlaik iziet ģimenes medicīnas rezidentūras izglītības “pielīdzināšanas” procesu un ir apņēmības pilns kādu daļiņu no tur apgūtā iedzīvināt arī Latvijā. Šajā numurā lasiet gan sarunu ar Dr. Skrūzmani par pieredzi Lielbritānijā, gan viņa paša sagatavotu materiālu par konsultācijas vadīšanas modeli, ko savās praksēs izmanto britu ģimenes ārsti.
Dažas dienas pirms intervijas Dr. VENTIS BEĶERIS ir saņēmis nozares ministrijas Atzinības rakstu. Kur tad kabineta sienas jaunākais dekorējums? Nav bijis laika nagliņu iedzīt? Neesot viņa stils apkarināties ar apbalvojumiem, atbild Vidzemes slimnīcas Ķirurģijas nodaļas virsārsts, Latvijas Ķirurgu asociācijas valdes loceklis, ķirurgs Ventis Beķeris. Aizdomas esot, ka pie atzinības raksta idejas studenti un slimnīcas administrācija pastrādājuši. Un šis minējums izskan ar neslēpta gandarījuma intonāciju.
Par žultsakmeņiem liela daļa pacientu uzzina tikai pēc vēdera ultrasonogrāfijas izmeklējuma, jo žultsakmeņi pārsvarā ir asimptomātiski. Literatūras dati vēsta, ka piecu gadu laikā simptomi attīstīties 10 % žultsakmeņu pacientu, bet 20 gados — 20 % pacientu. Dislipidēmija, diabēts, aptaukošanās, insulīnrezistence, kā arī diētas pārkāpumi saistīti ar žultsakmeņu attīstības riska pieaugumu.
Funkcionāls hipogonādisms (FH) kā koncepts ir aizstājis vēlīni sākušos hipogonādismu, kas var tikt diagnosticēts vīriešiem novecošanās periodā. FH ir klīnisks un bioķīmisks sindroms, kas raksturojas ar tipiskiem klīniskiem simptomiem un testosterona deficītu vīriešiem pēc 40 gadu vecuma, un var tikt diagnosticēts, izslēdzot organiskus hipogonādisma iemeslus.
Lielāks vidukļa apkārtmērs, augsts asinsspiediens un citi riska faktori, kas veido metabolisko sindromu, ir saistīti ar paaugstinātu agrīnas demences risku (pirms 65 gadu vecuma), liecina jauns pētījums. Pētījums nepierāda, ka metaboliskais sindroms izraisa demenci, tas tikai parāda saistību.
ASV Slimību profilakses un kontroles centra 2022.gada dati rāda, ka 1 no 31 astoņgadniekam ir autiskā spektra traucējumi (AST). Aprēķini liecina par AST pieaugumu salīdzinot ar 2020.gada datiem, kur AST konstatēti 1 no 36 astoņgadniekiem. Šie dati publicēti CDC’s Morbidity and Mortality Weekly Report.
Gada laikā ASV tiek veikti apmēram 93 miljoni datortomogrāfijas (DT) izmeklējumi 62 miljoniem pacientu. DT ir plaši izmantots attēldiagnostikas rīks, kas palīdz noteikt diagnozi un attiecīgi uzlabot pacienta klīnisko iznākumu. Tomēr, jāņem vērā arī izmeklējuma jonizējošā starojuma līmenis, kas ir saistīts ar paaugstinātu vēža risku. Vairāki lielapjoma retrospektīvi kohortas pētījumi norādījuši, ka bērnības DT ekspozīcija saistīta ar paaugstinātu risku attīstīties hematoloģiskām malignām neoplazmām un smadzeņu vēzim.
Pētnieki aicina sniegt jauniešiem vairāk padomu par sausās acs sindroma profilaksi pēc tam, kad pētījumā atklājās, ka 90 % dalībnieku acīs bija vismaz viena šīs slimības pazīme.
RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta pētrnieki cer uzlabot diagnostikas un prognozēšanas precizitāti, veicinot efektīvas un personalizētas fibromialģijas ārstēšanas pieejas. Pilotpētījuma ietvaros izstrādāta īpaša vingrojumu programma, kas fibromialģijas pacientiem uzlabo veselības stāvokli.
Pieaugušajiem vecumā virs 65 gadiem augstāks bezmiega simptomu līmenis un biežāka miega zāļu lietošana bija saistīti ar paaugstinātu invaliditātes risku pēc gada.
Eiropas Urologu asociācijas (EAU) rīkotais kongress ir gada nozīmīgākais notikums Eiropas uroloģijā, kas pulcē vairāk nekā 10 000 dalībnieku no visas pasaules. EAU 40. kongress 2025. gadā norisinājās Spānijas galvaspilsētā Madridē, un tajā ar plašu un profesionālu delegāciju piedalījās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas pārstāvji.
P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā sākts pilotprojekts, lai uzlabotu sirds un asinsvadu slimību pacientu diagnostiku un ārstēšanu. Kā informē Latvijas Medicīnas Fonds - pozitīvi pilotprojekta rezultāti ļaus ieviest inovatīvus veselības aprūpes pakalpojumus, kas mazinātu ārstēšanas izmaksas un būtiski - arī mirstību. Novērtējot šī projekta nozīmību Latvijas veselības aprūpē, Latvijas Medicīnas fonds finansiāli to atbalstījis ar 50 000 USD.