PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ko gaidīt no slimnīcu reformas?

D. Ričika
Ko gaidīt no slimnīcu reformas?
Pixabay
Pirms pieciem gadiem slimnīcas tika sadalītas piecos līmeņos ar obligātajiem profiliem, tagad reforma sola vienotas prasības un uzlabotus kvalitātes rādītājus.

 

  • Cik Latvijā slimnīcu? Trīsdesmit deviņas. Pēdējos 23 gados par vairāk nekā vienu trešdaļu sarucis kopējais gultu skaits slimnīcās uz vienu iedzīvotāju: ja 2000. gadā bija 8,8 gultasvietas uz tūkstoš iedzīvotājiem, tad 2021. ga­dā — 5,2 (Eiropas Savienībā — 5,3 gultas uz tūkstoš iedzīvotājiem). Ja skatās slodzes slimnīcās, tad deficīta augšgalā rindojas māsu palīgi, māsas, ārstu palīgi, anesteziologi reanimatologi, ķirurgi, internisti un ginekologi dzemdību speciālisti. 
  • Ziņojumā par slimnīcu tīkla stiprināšanu Veselības ministrija norāda, ka slimnīcām nav vienotas izpratnes par pakalpojumu profila saturu un izpildi, bet uzņemšanas nodaļas nespēj nodrošināt speciālistu pieejamību visu diennakti un nepieciešamos izmeklējumus. 
  • Ko paredz ieplānotā reforma? Uzņemšanas nodaļas pārvērst par neatliekamās palīdzības nodaļām. NMPD brigāde nebrauc garām šim punktam, bet speciālisti sniedz palīdzību un pieņem lēmumu: pacients dodas mājās, turpina ārstēties tepat vai jāpārved uz augstāka līmeņa slimnīcu. 
  • Otrs virziens — dažās slimnīcās likvidēt traumatoloģijas, ķirurģijas un dzemdību palīdzības profilus. Pasaules Bankas rekomendācijās teikts, ka droša, kvalitatīva un izmaksu efektīva dzemdību aprūpe Latvijā ir slimnīcās, kurās dzemdību skaits gadā nav mazāks kā 500. Dzemdību skaits Dobeles slimnīcā, Madonas slimnīcā, Preiļu slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā pērn šo rādītāju nesasniedza. Latvijā ir 17 dzemdību nodaļas — un prof. Dace Rezeberga norādījusi, ka tas ir ārkārtīgi liels skaitlis, ņemot vērā demogrāfiskās tendences. Izmaiņas gaidāmas Dobeles slimnīcā un Balvu un Gulbenes slimnīcās, kur dzemdību palīdzību nesniegs. 
  • Traumatoloģijas un ortopēdijas profilā viskritiskākā situācija ir Latgales reģionā — to plānots nodrošināt Jēkabpils slimnīcā. Vērtēs ķirurģijas profila saglabāšanu Preiļu slimnīcā un Siguldas slimnīcā.
  • Pirmajā lielajā uzmetumā lūkojot, reforma paredz lielāku dežūrpersonālu — akurāt uz kura šobrīd tiek taupīts. Aksioma labi zināmā: būs nauda, būs personāls. Bet vai nauda būs?