PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

“Laimes aka” 2023. gadam

D. Ričika
“Laimes aka” 2023. gadam

Kādas “dāvanas” 2023. gadā politiķi sagatavojuši veselības nozarei? Valdības deklarācija savā ziņā ir kā “laimes aka” un skopie teikumi tajā — kā dāvanu papīrs, kas var slēpt visu ko. Ielūkosimies!

  • Veselības aprūpes finansēšanas modelis — melnais zirdziņš. Iespējams, aiz frāzēm, ka visi saņemsim pierādīti pamatotu pakalpojumu grozu, ir palīgā sauciens, ka varbūt atradīsim veidu, kā finansēt nozari.
  • Darba samaksa mediķiem — nelolojot lielākas gaidas, vismaz ir apņemšanās pildīt likumā ierakstītos solījumus. 
  • Slimnīcu sektors — šķita, ka te lielo mājasdarbu esam izpildījuši, bet — būs jāoptimizējas. Kurās slimnīcās/pakalpojumos?
  • Ģimenes ārstu dienests — šim vajadzētu būt stiprākajam dienestam, jo atkal solīts to stiprināt. Vien nav zināms — vārdos vai kādos citos izteiksmes līdzekļos. 
  • Rindas uz pakalpojumiem — uzzināsim, kā tiek definēts saprātīgs maksimālais gaidīšanas ilgums uz pakalpojumu. Kas tālāk? Ieraudzīsim, kā darbojas cēloņu—seku princips. Nav naudas — ir rindas, ir nauda — nav rindas. 
  • Nacionālā zāļu politika  — interesanti, te ierakstīts viens pavisam konkrēts darbs: jautājums par bezrecepšu zāļu tirdzniecību ārpus aptiekām.
  • Prioritārās jomas: kardioloģija, onkoloģija, psihiskā veselība, perinatālā aprūpe. Ar uzsvaru — turpināsim iesākto. 

Veselības ministre Līga Meņģelsone līdz šim vadījusi Darba devēju konfederāciju un sadarbojusies ar valdību, strādājot sociālo partneru pusē. Jautājums — labi vai slikti, ka ministrs nav bijis cieši saistīts ar nozari? Salīdzinājumam — ātra izpēte par piecu valstu (Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Nīderlandes, Šveices) veselības ministriem. Ārsta grāds ir tikai Nīderlandes veselības ministram, Lietuvas un Polijas veselības ministri studējuši ekonomiku, Šveicē nozari vada cilvēks, kurš studējis politiku un ekonomiku, bet Igaunijā ministram grāds jurisprudencē. Tiesa, papētot ministru CV, viņiem bijusi pieredze veselības apdrošināšanā vai politikā. 

Izvēloties ministru ar lielu dūšu, ne no nozares un ne no politikas, teorētiski skats no malas ļauj vieglāk pieņemt nepopulārus lēmumus. Praksē (ja vien neticam brīnumiem) izšķirīga būs līdera harisma un ierēdņu kustības ātrums. 

Nezaudēsim optimismu, pat ja neticam “laimes akai”, pēc varbūtības teorijas jābūt arī kādam labam pārsteigumam!