PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid-19 infekcijas biežums ir zems cilvēkiem ar reimatiskām slimībām

Doctus
Jaunā pētījumā pierādīts, ka Covid-19 infekcijas sastopamība cilvēkiem ar reimatiskām slimībām ir zema, un lielākajai daļai inficēto ir viegla slimības gaita. Turklāt reimatisko slimību pacientiem, kas inficēti ar Covid-19, nāves gadījumu skaits ir neliels.

Pētnieki sistemātiski analizēja PubMed/ Medline un Scopus datubāzes, lai identificētu pētījumus, kuri veikti laika periodā 2020.gada janvāris – 2020.gada jūnijs un kuros analizēta informācija par Covid-19 pacientiem ar reimatiskām slimībām.

Pētnieki ieguva informāciju par pacientu demogrāfiskiem faktoriem un lietotajiem medikamentiem Pētījumā analizēja šādus Covid-19 rezultātus: hospitalizācija, uzņemšana intensīvās terapijas nodaļā un nāve. Pamatojoties uz klīniskajiem simptomiem, pacienti tika sadalīti divās grupās:

  • smagi vai ar paaugstinātu elpošanas mazspējas vai dzīvībai bīstamu komplikāciju risku;
  • viegli simptomi.

Beigu pārskatā tika iekļauta informācija par 6095 pacientiem ar reimatiskām slimībām no astoņiem kohorta pētījumiem, 28 % pacientu bija reimatiskais artrīts un 7 % - psoriātisks artrīts. No 6095 pacientiem tikai 123 (2 %) bija pozitīvs Covid-19 tests. 68 % no visiem Covid-19 pacientiem lietoja bioloģiskās zāles, 31 % lietoja anti-TNF zāles un 6 % - JAK inhibitorus. Starp tiem pacientiem, kuri bija inficēti ar Covid-19, 91 vai 73 % netika hospitalizēti. Trīspadsmit pacientiem, kuri tika hospitalizēti, bija nepieciešama uzņemšana intensīvās terapijas nodaļā un četri pacienti nomira.

Pētnieki atzīst, ka analīzē bija neliels skaits pacientu, kuri lietoja bioloģisko un mērķēto terapiju, lai izdarītu konkrētus secinājumus par terapijas turpināšanu. Pētnieki gaida papildus plašākus pētījumus, kuros tiks iesaistīti vairāk pacienti ar reimatiskām slimībām, kuri lieto bioloģisko un mērķēto terapiju. Vēl viena pētniekus interesējoša joma ir smagas Covid-19 infekcijas riska faktoru izpēte pacientiem ar reimatiskām slimībām. Pētnieki cer, ka tas var palīdzēt identificēt pacientus, rūpīgi tos uzraudzīt un, iespējams, izstrādāt piesardzības pasākumus, lai mazinātu viņu risku.

 

AVOTS: American College of Rheumatology. COVID-19 infection rates low in people with rheumatic diseases, most report mild illness. ScienceDaily, 6 November 2020.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus