PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Lieltirgotavas audzē apgrozījumu – pērn par 6 %

Doctus
Freepik
2020. gadā zāļu lieltirgotavu kopējais apgrozījums Latvijā un ārvalstīs bija 1 miljards 57,3 miljoni eiro (bez PVN), kas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaudzis par 6 % – liecina Zāļu valsts aģentūras apkopotie dati par lieltirgotavu darbību.

ZVA ziņo, ka Zāļu lieltirgotavas turpināja kāpināt realizēto medikamentu apgrozījumu ne vien Latvijā, bet arī ārpus tās. Latvijā realizēto medikamentu apjoms pērn ir pieaudzis par 4 % un veido 545,39 milj. eiro (bez PVN). Savukārt ārpus Latvijas pārdoto medikamentu apjoms pieaudzis par 5 % un sasniedz 299,9 milj. eiro (bez PVN).

Zāļu lietirgotavas TOP 3 pēc apgrozījuma Latvijā

  1. AS “RECIPE PLUS” - salīdzinājumā ar 2019. gadu medikamentu apgrozījumu samazinājusi par 7 %.
  2. SIA “TAMRO” - salīdzinājumā ar 2019. gadu medikamentu apgrozījumu palielinājusi par 16 %.
  3. SIA “MAGNUM MEDICAL” – pret 2019. gadu medikamentu apgrozījumu palielinājusi par 6 %.

Desmit lielākās zāļu lieltirgotavas veido 83 % no Latvijā pārdoto medikamentu apgrozījuma.

Zāļu lietirgotavas TOP 3 pēc apgrozījuma ārpus Latvijas

  1. SIA “Novartis Baltics”, kas salīdzinājumā ar 2019. gadu medikamentu apgrozījumu ārpus Latvijas palielinājusi par 23 %, jāņem vērā, ka lieltirgotavai Latvijā ir konsignācijas noliktava.
  2. SIA “TAMRO”, kas salīdzinājumā ar 2019. gadu medikamentu apgrozījumu ārpus Latvijas ir palielinājusi par 7 %, 
  3. AS “RECIPE PLUS”, kuras medikamentu apgrozījums ārpus Latvijas pērn ir pieaudzis par 22 %.
Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus