PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vairāk kā 80 % pacientu ar Covid-19 diagnozi ir D vitamīna deficīts

Doctus
Vairāk kā 80 % pacientu no hospitalizētajiem Covid-19 pacientiem Spānijā bija D vitamīna deficīts, secināts pētījumā.

D vitamīns ir hormons, ko ražo nieres un kas kontrolē kalcija koncentrāciju asinīs un ietekmē imūnsistēmu. D vitamīna deficīts ir saistīts ar dažādām veselības problēmām, lai gan joprojām tiek veikti pētījumi par to, kāpēc hormons ietekmē citas ķermeņa sistēmas. Daudzi pētījumi norāda uz D vitamīna labvēlīgo ietekmi uz imūnsistēmu, īpaši attiecībā uz aizsardzību pret infekcijām.

Pētnieki norāda, ka viena no pieejām ir identificēt un ārstēt D vitamīna deficītu īpaši augsta riska indivīdiem, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēkiem, pacientiem ar blakus slimībām un pansionāta iemītniekiem, kuri ir galvenās Covid-19 riska grupas.  D vitamīna līmeņa uzturēšana optimālā līmenī pozitīvi ietekmē gan balsta un kustību aparātu, gan imūnsistēmu.

Pētnieki atklāja, ka 80 % no 216 Covid-19 pacientiem, kuri bija hospitalizēti, bija D vitamīna deficīts, un vīriešiem bija zemāks D vitamīna līmenis nekā sievietēm. Covid-19 pacientiem ar zemāku D vitamīna līmeni arī paaugstinājās iekaisuma marķieru, piemēram, feritīna un D-dimēra, līmenis serumā.

AVOTS: The Endocrine Society. Over 80 percent of COVID-19 patients have vitamin D deficiency, study finds: Vitamin D deficiency was more prevalent in men.ScienceDaily, 27 October 2020.

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus