PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Apmēram 3 grami omega-3 taukskābju dienā var pazemināt asinsspiedienu

Doctus
Apmēram 3 grami omega-3 taukskābju dienā var pazemināt asinsspiedienu
Freepik.com
Aptuveni 3 grami omega-3 taukskābju dienā, ko uzņem ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem, ir optimālā dienas deva, lai palīdzētu pazemināt asinsspiedienu, liecina pētījumu pārskats, kas publicēts Amerikas Sirds asociācijas žurnālā.

Pašreizējie pierādījumi varētu atbalstīt omega-3 taukskābju (vēlams dokozaheksaēnskābes un eikozapentaēnskābes) lietošanu asinsspiediena (BP) pazemināšanai, taču devas un atbildes reakcijas attiecības stiprums un forma joprojām nav skaidra.

Šajā pētījumā tika iekļauti nejaušināta iedalījuma kontrolēti pētījumi, kas publicēti pirms 2021. gada 7. maija, kuros piedalījās dalībnieki vecumā no 18 gadiem, un tika pārbaudīta saistība starp omega-3 taukskābēm (dokozaheksaēnskābi, eikozapentaēnskābi vai abām) un BP. Nejaušas ietekmes 1 pakāpes kubiskā splaina regresijas modelis tika izmantots, lai prognozētu vidējo devas un atbildes attiecību starp ikdienas omega-3 taukskābju uzņemšanu un BP izmaiņām. Tika veiktas arī stratificētas analīzes, lai pārbaudītu atšķirības iepriekš noteiktās apakšgrupās. Tika iekļauts 71 pētījums, kurā piedalījās 4973 indivīdi ar dokozaheksaēnskābes un eikozapentaēnskābes kombinēto devu 2,8 g/d (starpkvartīļu diapazons no 1,3 g/d līdz 3,6 g/d). Nelineāra saistība tika konstatēta kopumā vai lielākajā daļā apakšgrupu, kas attēlota kā J formas devas un atbildes reakcijas līknes. Optimāla uzņemšana gan sistoliskā, gan diastoliskā asinsspiediena pazemināšanās gadījumā (mm Hg) tika iegūta, lietojot mērenas devas no 2 g/d (sistoliskais BP, -2,61 [95% TI, -3,57 līdz -1,65]; diastoliskais BP, -1,64 [95 % TI, –2,29 līdz –0,99]) un 3 g/d (sistoliskais BP, –2,61 [95% TI, –3,52 līdz –1,69]; diastoliskais BP, –1,80 [95% TI, –2,38 līdz –1,23]) . Apakšgrupu pētījumi atklāja spēcīgākas un aptuveni lineāras devas un atbildes reakcijas attiecības starp hipertensiju, hiperlipidēmiju un vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Šī devas un atbildes reakcijas meta-analīze parāda, ka optimālā kombinētā omega-3 taukskābju uzņemšana asinsspiediena pazemināšanai, visticamāk, ir no 2 g/d līdz 3 g/d. Omega-3 taukskābju uzņemšanas devas, kas pārsniedz ieteiktās 3 g/d, var būt saistītas ar papildu ieguvumiem BP pazemināšanā grupām, kurām ir augsts sirds un asinsvadu slimību risks.

AVOTS: Zhang X, Ritonja JA, Zhou N, et al. Omega‐3 Polyunsaturated Fatty Acids Intake and Blood Pressure: A Dose‐Response Meta‐Analysis of Randomized Controlled Trials. Journal of the American Heart Association, 2022