PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Atkārtotas alerģiskas reakcijas risks pēc otrās SARS–CoV–2 vakcīnas

Doctus
Atkārtotas alerģiskas reakcijas risks pēc otrās SARS–CoV–2 vakcīnas
Pixabay.com
Lai noskaidrotu, vai pacientiem, kas pēc pirmās SARS–CoV–2 mRNS vakcīnas piedzīvojuši tūlītēju alerģisku reakciju, ir risks to atkārtoti piedzīvot pēc otrās vakcīnas devas, tika veikts sistemātisks pētījumu pārskats un meta–analīze.

Analīzē iekļautie pētījumi apkopoja informāciju par tūlītējām alerģiskām reakcijām (jebkādas smaguma pakāpes) pēc otrās SARS–CoV–2 vakcīnas devas pacientiem ar zināmu vai varbūtēju tūlītēju alerģisku reakciju (< 4 stundas pēc vakcinācijas) pēc pirmās SARS–CoV–2 vakcīnas. Tika izslēgti tie pētījumi, kas aprakstīja novēlotas alerģiskas reakcijas  (> 4 stundas pēc vakcinācijas). Galvenais šā pētījuma iznākums bija smagas tūlītējas alerģiskas reakcijas un atkārtotas smagas tūlītējas alerģiskas reakcijas pēc otrās vakcīnas devas. Reakcijas smagumu noteica attiecīgā pētījuma autori, lietojot Braitonas Sadarbības kritērijiem, Ring un Messer kritērijiem, Pasaules Alerģijas organizācijas kritērijiem vai Nacionālā Alerģijas un infekciju slimību institūta kritērijiem.

Starp 22 pētījumiem par SARS–CoV–2 mRNS vakcīnām, 1366 indivīdiem (87,8 % sievietes, vidēji 46,1 gads) tika novērota tūlītēja alerģiska reakcija pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas. Pēc statistiskās analīzes ar kopējiem nejaušināšanas efektu modeļiem, tika konstatēts, ka seši pacienti piedzīvoja smagas pakāpes tūlītēju alerģisku reakciju pēc otrās vakcīnas (absolūtais risks 0,16 %; 95 % TI 0,01–2,94 %), 232 attīstījās viegli simptomi (13,65 %; 95 % TI 7,76–22,9 %) un tajā pašā laikā 1360 otro devu panesa bez tūlītējas alerģiskas reakcijas (99,84 %; 95 % TI 97,09–99,99 %). Starp tām 78 personām, kam bija smaga alerģiska reakcija pēc pirmās vakcīnas, četri piedzīvoja smagas pakāpes izpausmes un 15 ne–smagus simptomus. Netika konstatēti nāves gadījumi.

Šajā sistemātiskajā gadījuma pētījumu pārskatā un meta­–analīzē risks tūlītējai alerģiskai reakcijai pēc SARS–CoV–2 mRNS otrās devas vakcīnas ir ļoti zems, neskatoties uz to, ka tūlītēja alerģiska reakcija tika piedzīvota pēc pirmās devas. Tas pierāda, ka šīs riska grupas pacientu revakcinācija uzraugāmā vidē, kur iespējams potenciāli pārvaldīt tūlītējas alerģiskas reakcijas simptomātiku, ir droša un paveicama.

Avots: Chu DK, Abrams EM, Golden DBK, et al. Risk of Second Allergic Reaction to SARS-CoV-2 Vaccines: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Intern Med. Published online February 21, 2022. doi:10.1001/jamainternmed.2021.8515