PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid–19 radīts neirovaskulārs bojājums

Doctus
Covid–19 radīts neirovaskulārs bojājums
Pixabay.com
Mehānisms, kā SARS–CoV–2 attīstās līdz akūtām un pēc tam ilgtermiņa neiroloģiskām izpausmēm, joprojām ir neskaidrs. Lai raksturotu, kādas neiropatoloģiskas izmaiņas notiek pēc inficēšanās ar Covid–19 un noskaidrotu izmaiņu patofizioloģiskos mehānismus, tika veikts galvas smadzeņu autopsiju pētījums.

Šajā pētījumā tika aprakstītas vaskulārās patoloģijas, neiroiekaisuma radītās izmaiņas, kā arī šūnu un humorālās imūnsistēmas atbildreakcijas pēc imūnhistoķīmiskās analīzes veikšanas. Visi pētījuma pacienti (pieaugušie) mira pirmajā pandēmijas vilnī, no 2020.gada marta līdz jūlijam. Slimības periods šiem pacientiem bija īss, daļa pacientu bija miruši pēkšņi, ar nelielu elpošanas sistēmas traucējumu iesaisti. SARS–CoV–2 infekcija bija apstiprināta vai nu pirms, vai pēc nāves testēšanā.

Visiem pētījumā analizētiem paraugiem tika konstatēti multifokāli vaskulāri bojājumi, uz ko norādīja seruma proteīnu noplūde un plaša endotēlija šūnu aktivācija smadzeņu parenhīmā. Tāpat tika konstatētas tādas izmaiņas kā trombocītu agregāti un mikrotrombi, uz endotēlija šūnām un trombocītiem tika konstatēti imūnie kompleksi ar klasisko komplementu aktivāciju. Perivaskulārie infiltrāti pārsvarā saturēja makrofāgus un dažas CD8+ T šūnas; tikai retos gadījumos konstatēja CD4+ T šūnas un CD20+ B šūnas. Perivaskulāros reģionos novēroja astrogliozi. Mikriglijas mezgliņi predominēja rhombencephalon daļā, kas saistīts ar fokālu neironu zudumu un neironofāgiju.

Tiek pieļauts, ka antivielu mediēta citotoksicitāte pret endotēlija šūnām ir galvenais mehānisms, kas novedis līdz asinsvadu caurlaidības pieaugumam, trombocītu agregācijai, neiroiekaisumam un nervu bojājumam. Pētnieki aicina izstrādāt mērķterapiju, balstoties uz augstāk atklātām imūnhistoķīmiskām pārmaiņām galvas smadzenēs pēc inficēšanās ar Covid–19.  

Avots: Lee, M. H., Perl, D. P., Steiner, J., Pasternack, N., Li, W., Maric, D., Safavi, F., Horkayne-Szakaly, I., Jones, R., Stram, M. N., Moncur, J. T., Hefti, M., Folkerth, R. D., & Nath, A. (2022). Neurovascular injury with complement activation and inflammation in COVID-19. Brain : a journal of neurology, awac151. Advance online publication. https://doi.org/10.1093/brain/awac151