PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Izraēlas pieredze: vakcinācija strādā!

Doctus
Izraēla ir līdere vakcinācijā pret Covid–19. Kopš vakcinācijas kampaņas sākuma pagājušā gada 20. decembrī tā sasniegusi ievērojamu rezultātu — Our World in Data rāda, ka uz 100 cilvēkiem saņemtas 79,19 vakcinācijas devas. [1] Vakcinācijas kampaņas dati ir iepriecinoši.

Izraēlā inficēšanās gadījumu skaits ievērojami samazinās. Veicot Izraēlas Veselības ministrijas datu retrospektīvu analīzi (2020. gada marts — 2021. gada februāris), secināts, ka saslimstība ar Covid–19 ievērojami samazinās, īpaši senioru grupā virs 60 gadiem, proti, par 56% mazāk inficēšanās gadījumu, par 42% mazāk hospitalizāciju un par 35% mazāk nāves gadījumu. [2]

Times of Israel bija publicējis interesantus valsts veselības apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēja Maccabi datus (viens no četriem valsts veselības apdrošinātājiem). Tie apkopoti nedēļu pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas, kad tiek uzskatīts, ka vakcinācija ir sasniegusi pilnībā aizsargājošu iedarbību.

No 523 tūkstošiem vakcinēto personu tikai 544 bija saslimušas ar Covid–19. No tiem 15 tika hospitalizēti un no šiem slimnīcā nokļuvušajiem tikai četriem bija smaga slimības gaita. Nāves gadījumu skaits – 0.

Veselības apdrošinātājs salīdzināja šos datus ar 628 tūkstošiem apdrošināto personu, kas šajā laikā nebija vakcinēti. No tiem 18 425 inficējās ar vīrusu. Apdrošinātāja aprēķini liecina, ka Pfizer BioNTech vakcīna 93% gadījumu ir efektīva.

Dati nav uztverami reprezentatīvi, jo netika analizētas vecuma grupas, dzimums, iepriekšējās saslimšanas. Taču tie parāda labu tendenci.[3]

Tiek gaidīti dati no Izraēlas lielākās veselības apdrošināšanas kompānijas, kas varētu sniegt plašāku ieskatu.

Tas, ko Izraēlā ārsti pašlaik novēro, — slimnīcās vecāka gadagājuma cilvēkus nomaina gados jaunāki pacienti, kuru gatavība vakcinēties ir zemāka. “Mēs redzam jauniešus, pieslēgtus pie ECMO — ko tādu vēl nebijām redzējuši,” stāsta Telavivas Ichilov slimnīcas Anestezioloģijas nodaļas vadītāja prof. Idit Matot.

Lai risinātu vakcinācijas jautājumu, valdība spriež par motivējošu bonusu sistēmu vai sodiem. [4]

Literatūra

  1. https://ourworldindata.org/covid-vaccinations
  2. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.08.21251325v1
  3. https://www.timesofisrael.com/hmo-sees-only-544-covid-infections-among-523000-fully-vaccinated-israelis/
  4. https://www.dw.com/en/israels-clever-coronavirus-vaccination-strategy/a-56586888
Lasītākais Doctus.lv
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Etiķa esence. Bīstama un dzīvību apdraudoša viela

Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.

K. Stašinska, R. Stašinskis
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena