PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jaunais SARS-CoV-2 variants Omicron

Jaunais SARS-CoV-2 variants Omicron
Freepik
Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ziņo, ka jaunā SARS-CoV-2 vīrusa varianta atklāšanu (B.1.1.529) ir liels skaits mutāciju, no kurām dažas izraisa bažas.

Sākotnējie pierādījumi liecina, ka šis variants var būt saistīts ar paaugstinātu infekciozitāti, vakcīnas efektivitātes samazināšanos, paaugstinātu atkārtotas inficēšanās risku, salīdzinot ar citiem SARS-CoV-2 vīrusa variantiem. PVO klasificēja jaunatklāto vīrusa variantu kā bažas izraisošo (angl. “variant of concern”) un nodēvējusi par Omicron.  

2021. gada 24. novembrī PVO pirmo reizi saņēmusi informāciju par B.1.1.529 variantu no Dienvidāfrikas, kur pēdējo nedēļu laikā Covid-19 gadījumu skaits ir strauji pieaudzis, kas sakrīt ar B.1.1.529 varianta noteikšanu. Infekcijas gadījumi konstatēti arī kaimiņvalstī Botsvānā. Pirmais zināmais apstiprinātā B.1.1.529 varianta gadījums tika identificēts parauga, kas bija iegūts 2021. gada 9. novembrī. No 2021. gada 26. novembra, ar ceļošanu saistīti gadījumi konstatēti arī Beļģijā, Honkongā un Izraēlā, Apvienotajā Karalistē.

ECDC eksperti novērtē Omicron varianta izplatīšanās iespējamību tuvākā nākotnē un ar to saistīto riska pakāpi diapazonā no augsta līdz ļoti augstam. 

PVO un ECDC aicina dalībvalstis stiprināt Covid-19 epidemioloģiskās uzraudzības un SARS-CoV-2 sekvencēšanas sistēmu.

Īpaša piesardzība jāievēro ceļotājiem, rekomendējot nedoties uz zināmajām skartajām teritorijām, atgriežoties veikt papildus drošības pasākumus, kas ietver testēšanu un pašizolāciju. 

Rekomendēts turpināt vakcinācijas procesu, it īpaši riska grupās un senioriem, kas nav vēl uzsākuši vakcināciju.

Reaģējot uz saņemto informāciju par jaunatklātā Covid-19 vīrusa paveida bīstamību un straujo izplatību, Latvijas valdība vakar pieņēma lēmumu liegt izceļot un ieceļot no Dienvidāfrikas Republikas, Lesoto, Botsvānas, Zimbabves, Mozambikas, Namībijas, Svazilendas, Malāvijas. Liegums iebraukt neattieksies uz Latvijas valstspiederīgajiem vai ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Tāpat aizliegti ceļojumi un to organizēšana uz minētajām valstīm.