PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Alternatīva holesterīnu pazeminošiem medikamentiem pacientiem, kuri nepanes statīnus

Doctus
Sirds slimību pacientiem, kuri nepanes holesterīnu pazeminošos līdzekļus blakusparādību dēļ, varētu būt izstrādāta jauna ārstēšanas alternatīva, ziņo jauna pētījuma rezultāti.

Pētnieki ir atklājuši, ka pitavastatīns, jauns holesterīnu pazeminošs medikaments, var samaiznāt infarkta, insulta un pat nāves risku par 68% pacientiem ar paaugstinātu holesterīnu, kuri nepanes citus holesterīnu pazeminošus medikamnetus to blakusparādību dēļ. Šī pētījuma rezultāti tika prezentēti 10.martā ikgadējā Amerikas kardioloģijas zinātniskajā sesijā Sanfrancisko.

Jauna alternatīva holesterīna pazemināšanai pacientiem, kuri nepanes statīnus blakusparādību dēļ Jauna alternatīva holesterīna pazemināšanai pacientiem, kuri nepanes statīnus blakusparādību dēļ
Jauna alternatīva holesterīna pazemināšanai pacientiem, kuri nepanes statīnus blakusparādību dēļ

Šis atklājumi ir svarīgs, jo vairāk nekā 15% pacientu ar sirds problēmām nepanes statīnu medikamentus. Šī pētījuma vadošais pētnieks Dr.Brent Muhlestein, kardiologs no Intermountainas Sirds institūta teica:"Daudzi pacienti, kuri nevarēja lietot citus statīnus, jo tos nepanesa blakusparādību, piemēram, milaģijas vai smagu muskuļu sāpju dēļ, jauno statīnu panes labi. Pētījums pierādīja, ka pitavastatīns ir labāk panesams un tas efektīvi pazemina holesterīna līmeni un var izglāt dzīvības".

Pētnieku komanda identificēja 40 pacientus, kuriem bija izmēģināti vismaz divi citi statīni un tika analizēts, vai šie pacienti labi panes pitavastatīnu un vai tas efektīvi pazemina zema blīvuma holesterīnu. Visiem pacientiem tika veiktas anlīzes, tai skaitā, zema blīvuma holesterīna līmenis, pētījumu uzsākot. Visiem dalībniekiem deva 2 mg pitavastatīna dienā. Tiem dalībnieki, kuri labi panesa šo medikamentu, tika veiktas atkārtotas anlīzes, lai novērtētu, vai ir samazinājies zema blīvuma holesterīna līmenis.  

Pētījuma rezultātā secināts:

  • 68% pētījuma dalībnieku labi panesa pitavastatīnu;
  • Pitavastatīns samazināja hoelsterīnu par vidēji 34%;
  • Medikamentu labāk panesa vīrieši ar sirds slimībām vai cukura diabētu anamnēzē.

"Esam iepriecināti par šādiem rezultātiem," teica dr.Muhlešteins. "Ja pacientiem ir grūtība sar statīnu lietošanu, viņiem vajadzētu izmēģināt šo jauno iespēju. Mēs uzskatām, ka šī medikamenta blaksuparādības nav tādas pašas kā citiem medikamentiem, jo pitavastatīns ir ūdenī šķīstošs un tas metabolizējas atšķirīgi."

Pētījumā arī pierādīja, ka pitavastatīns ir efektīvāks par cietiem ne-statīnu medikamentiem. Piemēram, ezetimibs bloķē holesterīna absorbciju un ir ne-statīnu ārstēšanas iespēja, bet tas samazina zema blīvuma holesterīnu tikai par 18-20%. Citas iespējas, veselīgie margarīni, samazina holesterīnu tikai par 5-10%. Turpretī pitavastatīns samazina zema blīvuma holesterīnu par vidēji 34%.

Pirmavots: Intermountain Medical Center (2013, March 11). Alternative cholesterol-lowering drug for patients who can't tolerate statins. ScienceDaily.