PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Anēmija var pasliktināties, pasliktinoties nieru slimībai

Doctus
Anēmija var pasliktināties, pasliktinoties nieru slimībai
Freepik.com
Anēmijas esamība un smagums nieru slimību gadījumā ievērojami palielinās līdz ar zemāku glomerulārās filtrācijas ātrumu (eGFR), un tā ir saistīta ar vairākiem nevēlamiem iznākumiem, atklāts lielā kohorta pētījumā.

Anēmija ir izplatīta hroniskas nieru slimības (HNS) gadījumā, un, lai gan tā ir saistīta ar nelabvēlīgiem rezultātiem, pieejamās ārstēšanas metodes nav pilnvērtīgas. Pētījuma mērķis bija raksturot ar anēmiju saistīto slogu, riska faktorus un riskus, izmantojot glomerulārās filtrācijas ātrumu (eGFR) un hemoglobīna līmeni.

Pētījumā iekļāva datus par 5 004 957 pacientiem no 57 veselības aprūpes centriem. Pētījuma ekspozīcija bija anēmijas smagums, zemi dzelzs testa rezultāti un eGFR. Gavenie iznākumi bija pēdējās stadijas nieru slimība, sirds un asinsvadu slimība, koronārā sirds slimība, sirds mazspēja un nāve.

Vidējais vecums pētījumā bija 54 gadi, un 42 % bija vīrieši. Zemāks eGFR bija ļoti cieši saistīts ar palielinātu anēmijas izplatību pat pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem. Lai gan dzelzs līmenis tika reti pārbaudīts pacientiem ar anēmiju, zema dzelzs līmenis bija bieži sastopams tiem, kuriem to noteica; attiecīgi 60,4 % un 81,3 % vīriešiem un sievietēm. Eritropoēzi stimulējošu līdzekļu lietošana bija reti sastopama (<4 %). Zemāks hemoglobīna līmenis bija neatkarīgi saistīts ar paaugstinātu nieru slimības beigu stadijas, sirds un asinsvadu slimības, koronārās sirds slimības, insulta, sirds mazspējas un nāves risku.

Smaga anēmija bija izplatīta un cieši saistīta ar zemāku eGFR un vairākiem nevēlamiem iznākumiem. Zemi dzelzs līmeņa testu rezultāti bija ļoti izplatīti tiem, kuriem šo testu veica.

AVOTS: Farrington DK, Sang Y, Grams ME, et al. Anemia Prevalence, Type, and Associated Risks in a Cohort of 5.0 Million Insured Patients in the United States by Level of Kidney Function. Am J Kidney Dis. Published online September 23, 2022