PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augsts asinsspiediens guļus stāvoklī ir saistīts ar lielāku sirds veselības komplikāciju risku

Doctus
Augsts asinsspiediens guļus stāvoklī ir saistīts ar lielāku sirds veselības komplikāciju risku
Freepik.com
Analizējot datus no ilgstoša pētījuma, kurā piedalījās vairāk nekā 11 000 pieaugušo no četrām dažādām kopienām Amerikas Savienotajās Valstīs, atklājās, ka pieaugušajiem, kuriem bija augsts asinsspiediens, gan sēdus stāvokļi, gan guļus stāvoklī (līdzeni uz muguras), ir lielāks risks sirds slimības, insults, sirds mazspēja vai priekšlaicīga nāves risks, salīdzinot ar pieaugušajiem bez augsta asinsspiediena, atrodoties stāvus un guļus.

Autonomā nervu sistēma regulē asinsspiedienu dažādās ķermeņa pozīcijās. Tomēr smaguma spēks var izraisīt asiņu uzkrāšanos sēdus vai vertikāli, un ķermenis dažreiz nespēj pareizi regulēt asinsspiedienu guļus, sēdus un stāvus, atzīmēja autori.

"Ja asinsspiedienu mēra tikai tad, kad cilvēki sēž vertikāli, sirds un asinsvadu slimību risks var tikt nepamanīts, ja tas netiek mērīts arī tad, kad viņi guļ uz muguras," sacīja pētījuma vadošais autors Duks M. Džiao, pētnieks un 4. kursa MD. students Hārvardas Medicīnas skolā Bostonā.

Lai pārbaudītu ķermeņa stāvokli, asinsspiedienu un sirds veselības risku, pētnieki pārbaudīja veselības datus par 11 369 pieaugušajiem no gareniskā aterosklerozes riska kopienas (ARIC) pētījuma. Dati par asinsspiedienu guļus un sēdus tika apkopoti pētījuma sākumā, ARIC 1. vizītē, kas notika no 1987. līdz 1989. gadam. Dalībniekiem tika mērīts asinsspiediens, īslaicīgi guļot klīnikā. Dalībnieku vidējais vecums tobrīd bija 54 gadi; 56 % bija sievietes; un 25 % dalībnieku sevi identificēja kā melnādaino rasi. Šī pētījuma dalībnieki tika novēroti vidēji 25 līdz 28 gadus, līdz ARIC 5. apmeklējumam, kas ietver veselības datus, kas savākti no 2011. līdz 2013. gadam.

Pētniek atklāja, ka:

16 % procentiem dalībnieku, kuriem nebija paaugstināta asinsspiediena — šajā pētījumā definēts, kā augšējais un apakšējais asinsspiediens ir lielāks vai vienāds ar 130/80 mm Hg —, sēdus stāvoklī, bija augsts asinsspiediens, guļot guļus uz muguras, salīdzinot ar 74 % pacientu ar augstu asinsspiedienu sēdus stāvoklī, kuriem augsts asinsspiediens bija arī guļus stāvoklī.

Salīdzinot ar dalībniekiem, kuriem nebija augsta asinsspiediena sēdus un guļus, dalībniekiem, kuriem bija augsts asinsspiediens sēdus un guļus, bija 1,6 reizes lielāks koronārās sirds slimības attīstības risks; 1,83 reizes lielāks sirds mazspējas attīstības risks; 1,86 reizes lielāks insulta risks; 1,43 reizes lielāks vispārējas priekšlaicīgas nāves risks; un 2,18 reizes lielāks risks nomirt no koronārās sirds slimības

Dalībniekiem, kuriem bija augsts asinsspiediens guļus, bet ne sēdus stāvoklī, bija līdzīgs paaugstināts risks kā dalībniekiem, kuriem bija augsts asinsspiediens gan sēdus, gan guļus stāvoklī.

Atšķirības asinsspiediena medikamentu lietošanā neietekmēja šos paaugstinātos riskus nevienā grupā.

"Mūsu atklājumi liecina, ka cilvēkiem ar zināmiem sirds slimību un insultu riska faktoriem var būt noderīgi pārbaudīt asinsspiedienu arī guļot uz muguras," sacīja Džiao.

"Centieni regulēt asinsspiedienu ikdienā var palīdzēt pazemināt asinsspiedienu miega laikā. Turpmākajos pētījumos būtu jāsalīdzina asinsspiediena mērījumi guļus klīnikā ar nakts mērījumiem."

Pētījuma ierobežojumi ietvēra to, ka tas bija vērsts uz pieaugušajiem, kuri pētījuma sākumā bija pusmūža vecumā, kas nozīmē, ka rezultāti varētu nebūt tik vispārināmi vecākiem cilvēkiem, sacīja Džiao.

AVOTS: American Heart Association. High blood pressure while lying down linked to higher risk of heart health complications. ScienceDaily, 7 September 2023